avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta

DACA MA PUTETI AJUTA REFERITOR LA PENSIONAREA UNEI PERSOANE LA LIMITA DE VIRSTA ! DATELE SINT DIN DECIZIA DE PENSIONARE DE INVALIDITATE COD PENSIE N22 din 2003
BARBAT VIRSTA ACTUALA 56 ANI
DATA NASTERII 24.03.1955 .
TOTAL STAGIU DE COTIZARE REALIZAT 32 ani 0 luni 4 zile
IN GR II ( LG 3/1977) 19 ani 1 luni 19 zile
CONDITIE NORMALE 6 ani 9 luni 26 zile
STAGIU ASIMILAT 1an 3 luni 19 zile
STAGIU AFARENT GR I SI II 4 ani 9 luni
STAGIUL DE COTIZARE NECESAR 18 ani
STAGIUL POTENTIAL 2ani 11 luni 25 zile
SPER CA AM SCRIS TOATE DATELE CORECT !
MULTUMIRI !
Cel mai recent răspuns: pityika , utilizator 09:44, 5 Ianuarie 2012
Limita de varsta la 65 de ani.Nu poate beneficia de reducerea varstei standard de pensionare,deoarece la momentul deschiderii drepturilor,nu avea realizat stagiul complet de cotizare(35 de ani).Diferenta a fost acoperita prin acordarea de stagiu potential.De la pensie de invliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.

Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
MULTUMESC PT RASPUNS !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta de pensionare anamaya anamaya buna ziua. Mama mea este nascuta in aprile anul 1958...din anul 2009 este la pensie de invaliditate gradul .Mentionez ca pe decizie are total stagiu de ... (vezi toată discuția)
Respingere dosar pensionare segovia_48 segovia_48 O ruda a primit Decizia prin care se respinge cererea de inscriere la pensie pentru LIMITA DE VIRSTA. Redau extrase din aceasta Decizie > Solicitant : Mihai ... (vezi toată discuția)
Poate sã treacã mama de la pensie de invaliditate la pensie pentru limitã de vârstã? maryana28 maryana28 Buna seara! Mama mea s-a pensionat in anul 2002, avand pensie de invaliditate grad 2. In prezent mama mea are varsta de 54 ani si ar vrea sa stie daca poate ... (vezi toată discuția)