Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contestatie la executare bilet ordin
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contestatie la executare bilet ordin

Buna ziua!Societatea noastra a refuzat un bilet la ordin din lipsa de disponibil.Ulterior am achitat partial prin compensare.Am vazut pe portal ca debitoarea a cerut investirea cu formula executorie a respectivului bilet.Cum ne vom putea apara in cazul in care achitam intreaga datorie(sau chiar daca nu ,iar datoria ramane doar partiala) in situatia in care vor avea formula executorie,iar aceasta va fi evident, pe intreaga suma inscrisa pe bilet?Multumesc
Cristianna, utilizator
Puteti fi mai explicita va rog. In situatia in care titlu cuprinde o obligatie pecuniara mai mare decat pe cea reala, puteti formula contestatie la titlu.
Multumesc pentru raspuns.Unde se introduce aceasta contestatie la titlu?Avem un termen in care o putem introduce?Ne va cita cineva?Multumesc
Din punctul meu de vedere, avand in vedere ca in materia biletului la ordin exista o lege speciala este vorba despre legea 58/1954 care reglementeaza modalitatea speciala de a contesta executarea in baza unui bilet la ordin - respectiv procedura opozitiei la executare, dispozitiile speciale ale acestei legi se aplica cu prioritate fata de dispozitiile generale ale Codului de procedura civila care reglementeaza contestatia la executare. Trebuie sa formulati opozitie la executare prin care sa invocati inexistenta datoriei cambiale cuprinsa in biletul la ordin, ea fiind stinsa prin plata. Daca este vorba despre o plata partiala, trebuie sa invocati faptul ca datoria cuprinsa in biletul la ordin nu coincide cu cea reala. Aceasta opozitie se depune la Judecatoria de la sediul celui care va executa silit. Pana cand posesorul biletului la ordin nu demareaza impotriva dvs vreun act de executare, nu puteti formula opozitia. Trebuie sa asteptati sa va trimita o somatie de executare, moment in care puteti formula opozitia la executare.