avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diminuarea activului net al soc. la data de 31.06.2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diminuarea activului net al soc. la data de 31.06.2011

de la ag.nat.de adm. fiscala am primit o notificare ca la data de 30.06.2011, in urma intocmirii bilantului, activul net al soc. s-a diminuat la mai putin de jumatate din valoarea capitalului subscris si conf. L.31/1990 republicata art.153/24 soc ori modifica bilantul, ori se dizolva. Legea nu spune asa ceva. Ce e de facut? La finante nu sunt in masura sa dea expilcatii.
Cel mai recent răspuns: Fănel Plopeanu , Consultant asigurari 16:54, 6 Ianuarie 2012
Fie diminuati capitalul social cu o parte a pierderii (prin hotarare de adunare generala) fie actionarii fac majorare prin aport, in asa fel incat activul net sa fie mai mare decat 1/2 din capital.

Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Microinteprindere VeneciucAngelica VeneciucAngelica Buna ziua, Societatea X infiintata in anul 2007 - domeniu de activitate \\" prestari servicii \\" - profit in anii - 2007 si 2008 - pierdere in anii ... (vezi toată discuția)
Microintreprindere VeneciucAngelica VeneciucAngelica Buna ziua, Societatea X infiintata in anul 2007 - domeniu de activitate \\" prestari servicii \\" - profit in anii - 2007 si 2008 - pierdere in anii ... (vezi toată discuția)
Reducerea capital social Csuri84 Csuri84 Buna, am o intrebare in legatura cu reducerea capitalului social. Am citit procedura reducerii capitalului social dar am o nelamurire. Capitalul social era ... (vezi toată discuția)