Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diminuarea activului net al soc. la data de 31.06.2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diminuarea activului net al soc. la data de 31.06.2011

de la ag.nat.de adm. fiscala am primit o notificare ca la data de 30.06.2011, in urma intocmirii bilantului, activul net al soc. s-a diminuat la mai putin de jumatate din valoarea capitalului subscris si conf. L.31/1990 republicata art.153/24 soc ori modifica bilantul, ori se dizolva. Legea nu spune asa ceva. Ce e de facut? La finante nu sunt in masura sa dea expilcatii.
Fie diminuati capitalul social cu o parte a pierderii (prin hotarare de adunare generala) fie actionarii fac majorare prin aport, in asa fel incat activul net sa fie mai mare decat 1/2 din capital.

Succes!