Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ADOPTIE SI SCHIMBAREA NUMELUI unui minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ADOPTIE SI SCHIMBAREA NUMELUI unui minor

in 2009 am divortat,in urma divortului, minorul de 8 ani (acum)mia fost incredintat,acum mam recasatorit legal,se poate ca actualul meu sot sami adopte copilul si sai dea numele lui,aceesta avind si el in urma divortului minori la el,vrem ca baiatul meu sa poarta acelasi nume. cum pot sai schimb numele copilului ???
Si in cazul adoptiei si in cazul schimbarii numelui pe cale administrativa (fara adoptie) este necesar acordul tatalui copilului.
nu am inteles,scuze!...imi trebuie acordul fostului pentru adoptie si nume sau doar pentru nume??????
Pentru ca minorul sa fie adoptat de actualul dumneavoastra sot este necesar acordul tatalui copilului (fostul sot).
De asemenea, este necesar acordul tatalui copilului daca doriti schimbarea numelui pe cale administrativa, fara adoptie. Informatii suplimentare la acest link: [ link extern ]