Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general chitante pfa - numerotare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

chitante pfa - numerotare

am urmatorarea situatie:

chitantier neinseriat cu 50 file
chitante pe 20111-48,raman 2 file

cum se face numeroarea mai departe?se incepe cu 1/2012?
va multumesc
Anulati cele doua chitante ramase.Cumparati un alt chitantier. Faceti decizie pentru alocarea plajei de numere pentru anul 2012 atat pentru chitante, cat si pentru facturiere daca le utilizati. Incepeti cu numarul stabilit prin decizie.

Insa mie nu-mi este foarte clar de ce voiati ca in continuarea chitantele ramase sa le numerotati de la 1. Nu aveati chitantierul numerotat anterior?
intrucat nu stiam cum urmeaza numerotarea....in sensul continuarii cu 49/2012 si 50/2012,sau reincepeam de la 1/2012 in acelasi chitantier
Eram convinsa ca asa ati procedat, dar am vrut sa am confirmarea Dvs.

Obligatia Dvs. este sa numerotati inca de la inceput toate filele chitantierului si ale facturierului.

Model de decizie puteti descarca de aici.
[ link extern ]

Pentru a nu avea probleme, completati si cele doua chitante din chitantierul vechi (...adica numerele 49 si 50). Banuiesc ca nici pentru anul 2011 nu ati avut decizie data, altfel ati fi stiut care este regimul acestora conform Ordinului 2226/2006 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile de catre persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, pe care va rog sa-l cititi.

[ link extern ]
Buna ziua,
Eu folosesc o numerotare de tip AALLZZx,
AA- anul
LL-luna
ZZ- ziua
x- nr fact sau chit din ziua respectiva

E corect ?
Ceva de genul...azi intocmiti factura 1201101 si maine intocmiti 1201112? Iar luna viitoare 120201x...unde x ce numar este?

Daca asa faceti, nu prea cred ca-i in regula @expertevaluare.
De ce nu cititi ordinul de mai sus?

ANEXA Nr. 4
Norme privind regimul intern de numerotare a facturii
1. Persoanele care raspund de organizarea si conducerea contabilitatii vor desemna, prin
decizie interna scrisa, o persoana sau mai multe, dupa caz, care sa aiba atributii privind
alocarea si gestionarea numerelor aferente facturilor emise de societate. 5
2. Factura va avea un numar de ordine, in baza uneia sau mai multor serii, numar ce
trebuie sa fie secvential, stabilit de societate, astfel incat sa se asigure necesarul in functie
de numarul de facturi emis.
Anual, se stabileste numarul de la care se va emite prima factura.
In alocarea numerelor se va tine cont de structura organizatorica, respectiv gestiuni,
puncte de lucru, sucursale etc.
3. Persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, vor emite
proceduri proprii de stabilire si/sau alocare de numere prin care se va mentiona, pentru
fiecare exercitiu financiar, care este numarul de la care se emite prima factura.