avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... activitate pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

activitate pfa

buna ziua!sunt pfa de putin timp si azi am incasat primii bani,in urma activitatii desfasurate,si m-am lovit de o problema!am chitantier si facturier fiscal dar sunt neinseriate si numerotate!sa inteleg ca trebuie numerotate de mine,dar cu seria ce fac?ce serie pun?celelalte documente(registru de incasari si plati si registru inventar) au fost numerotate de catre mine dar am pe spate o stampila de la fisc cum ca aia au verificat fiecare fila!la chitantier si la facturier cum fac?de ce nu mi le-au cerut si pe alea atunci sa le numerotez in fata lor?ajutor va rog!cu stima,cornelia radoi
Cel mai recent răspuns: dorelushu , utilizator 20:24, 29 Noiembrie 2011
chitantierele si facturierele indiferent ca sunt sau nu sunt personalizate nu trebuie prezentate la fisc decat in caz de control cand vi se cer. Dumneavostra trebuie sa le numerotati corect si sa scrieti datele PFA-ului pe fiecare chitanta/factura. Bineinteles pastrati cate o copie la cotor pt chitante si respectiv doua pentru facturiere.
multumesc!sa inteleg ca doar le numerotez,nu le mai inseriez?am citit abia acum ca de la 1 ian 2007 facturile si chitantele nu mai au regim special!multumesc mult pt.raspuns!
cornelia,tu ar trebui sa faci o "decizie" care sa sune cam asa :

Decizie nr...., data.....

În temeiul prevederilor Legii contabilitatii nr. 82/1991, a O.M.F. nr 2226/2006 si a actului constitutiv al societăţii

DISPUN :

1. se stabileste seria facturilor in anul fiscal 2011 la RADOI ( poti pune orice litere vrei tu)
2. numaratoarea facturilor in anul fiscal 2011 va incepe cu numarul 100 pana la numarul 200( la fel si cu numerele).
decizia o pastrezi la dosar,anul viitor faci la fel,doar ca la numarul facturilo pleci de unde ai ramas...inca 100 de facturi sau cate crezi tu ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturier mironR mironR Buna ziua, am deschis recent un SRL - microintreprindere si trebuie sa achizitionez facturier si chitantier. Va rog sa ma ajutati cu modelul necesar( ... (vezi toată discuția)
Chitante pfa - numerotare rebecagroza rebecagroza am urmatorarea situatie: chitantier neinseriat cu 50 file chitante pe 20111-48,raman 2 file cum se face numeroarea mai departe?se incepe cu 1/2012? va ... (vezi toată discuția)
Facturier si chitantier CristinaPopescu CristinaPopescu Sunt o firma neplatitoare de TVA si am un facturier nepersonalizat. Vreau sa stiu ce serie si ce numar ar trebui sa completez, si din cate cifre. Acelasi lucru ... (vezi toată discuția)