Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune

Buna ziua!
In urma cu 5 ani X (persoana in varsta, semianalfabeta), a fost convins de Y (ruda prin alianta cu X) sa mearga la notariat ca martor. Y avea la momentul respectiv 2 frati in viata. La notar a mers doar cu unul dintre frati si acolo au dat toti declaratii ca cei doi sunt singurii copii ai familiei. Ca urmare ambii au intrat in posesia unei sume de bani provenita din recuperarea banilor pe un teren lasat mostenire de mama lor, inselandu-l astfel cel de-al treilea frate.
In urma cu cateva luni, fratele pagubit a sesizat politia despre cele intamplate si tuturor celor implicati li s-au emis citatii. X este citat ca faptuitor pentru infractiunile de inselaciune si fals in declaratii. X are un proces de uzucapiune pe rol si doreste ca in perioada urmatoare, cand se va finaliza procesul sa incheie un contract de vanzare-cumparare. La acest moment se teme ca in urma primei declaratii pe care o va da la politie sa nu-i fie interpretate cuvintele si astfel sa-i fie pus la indoiala discernamantul. Din aceasta cauza l-a contactat pe Y cerandu-i bani de avocat, acesta refuzand aceasta propunere si spunandu-i ca s-a impacat cu persoana pagubita si urmeaza sa faca impreuna cu ea un supliment la acel act notarial si sa-i inapoieze toata suma.
La momentul incheierii actului notarial,X, neavand pregatirea necesara nu a inteles ce scop a avut in vedere Y si a crezut ca efectiv nu e nimic ilegal.
Intrebarile mele sunt:
1. Daca X plateste un avocat care sa il asiste la primele declaratii date la Politie, isi poate recupera banii de la Y, avand in vedere ca el nu a stiut ce anume a presupus acel act notarial si nici nu a incasat bani in urma participarii ca martor la incheierea lui?
2. Cum anume credeti ca vor evolua lucrurile atat in cazul lui X cat si in cazul lui Y?
CODEXQ, utilizator
Intrebarile dumneavoastra sunt confuze:
1. X sa isi rexupereze banii de la X ?????? (probabil va refereati de la Y..sau ma rog al treilea cum sii poate recupera...???) Incercati sa fiti mai explicit...
2. nimeni nu poate anticipa ce se poate intampla intr-un asemenea caz.....corect e sa isi puna fiecare cate un avocat si sa decida instanta...
1. Nu
2. In spiritul si litera legii.