Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis auto la 17 ani
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis auto la 17 ani

La cati ani un adolescent poate obtine permisul auto ?
la 18!
am crezut ca sa dat o noua lege care prevede obtinerea permisului auto la 17 ani...:((
Se poate obtine de la varsta de 16 ani permisul categoria B1 si A1.
Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:

a) 16 ani împliniţi pentru categoriile AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi pentru categoriile A2, B, BE, C1 şi C1E;
c) 20 ani împliniţi şi o experienţă de cel puţin doi ani de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile C, CE, D1