avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cadastru fosti propietari ai unei garsoniere nu este
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cadastru fosti propietari ai unei garsoniere nu este

peripetia continua in achizitia unei garsoniere
am gasit alta garsoniera
omu la inceput spune ca mama lui era singura propietara
am vb apoi la telefon si aflu ca mama sa a cumparat in anu 95 DE LA CINEVA
am zis ca sa ne intalnim sa vb cu administratoru si vecinii sa vad si ei ce zic
am vb cu totii si pare in regula
dar
mama sa a murit in vara ,tatal a murit mai demult acest promitent vanzator avand o varsta mai inaintata el a facut succesiunea cica este singuru fiu si acum o luna a inceput cadastru si intabulare
pe garsoniera are contract vanzare cumparare al mamei sale din 95 CERT MOSTENITOR si documentatia care trebuie sa iasa atat nu are cadastru facut inainte el afirma chiar ca e prima data cand se face cadstru acum
este posibil mai ales sa fi cumparat fara cadastru?ce as putea sa mai verific?
Cel mai recent răspuns: mariuscilin , utilizator 09:22, 21 Octombrie 2008
Puteti face o cerere la Biroul de carte funciara, veti plati si o taxa, in care sa vi se raspunda daca are sau nu cadastru garsoniera in cauza.
Daca vorbim de partea de sud a tarii, e tot ce se poate sa n-aiba.
Legea cadastrului e de-abia din 1996 si s-a pus in aplicare mult mai tarziu.
Trebuie sa fie un contract trecut in registrul de transcriptiuni (fara documentatie cadastrala).
da de bucuresti este vorba
multumesc B-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Greseala mare la cartea funciara neleny71 neleny71 am cumparat o casa in 1996 ,si am inregistrat-o la fosta judecatorie a sect 2 in registrul de transcriptiuni cu uzufruct viager.In iunie 2006 propietara s-a ... (vezi toată discuția)
Ajutor istoric imobil la cumparare am nevoie de raspuns mariuscilin mariuscilin buna seara sunt intro situatie cam disperata vreau sa cumpar o garsoniera am gasit ne-am inteles la pret am facut la notar cerere de autentificare la urgenta ... (vezi toată discuția)
Incheiere antecontract fara intabulare procurorus procurorus Va rog, cum trebuie sa procedez, in cazul in care intentionez sa inchei cu un vanzator antecontract de v-c, cu avans de 3000 euro, pentru un apartament, in ... (vezi toată discuția)