Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale SCUTIRE IMPOZIT VADUVA DE VETERAN DE RAZBOI ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

SCUTIRE IMPOZIT VADUVA DE VETERAN DE RAZBOI NERECASATORITA

Un veteran de razboi proprietar de apartament a fost scutit de impozit pe apartament.In urma decesului, sotia dobandeste dreptul de vaduva de veteran de razboi prezentand dovada si copia certificatului de deces la D.F.P.L..De la data decesului sotului pana la data dezbaterii succesiunii (cand ramane unica mostenitoare) ce procent de scutire i se acorda la impozitul pe cladiri? Mentionez ca dezbaterea s-a facut dupa 2 ani de la data decesului.

Multumesc!
De la data decesului pana la data dezbaterii mostenirii, vaduva va fi scutita in proportie de 50%, intrucat nu se stie numarul mostenitorilor, si acest procent opereaza pentru partea ei de mostenire care este certa (1/2). Dupa dezbaterea mostenirii, avand in vedere ca e unica mostenitoare, va fi scutita de la plata impozitului cu 100%.