Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de mostenire loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de mostenire loc de veci

Buna ziua,

Exista un act normativ care sa reglementeze dreptul de mostenire pentru una sau mai multe generatii, a unui loc de veci concesionat intr-un cimitir parohial ?

Multumesc.
naejcon, utilizator
”Locurile de inmormantare din cimitirele proprietate de stat se concesioneaza prin acte administrative, titularul dobandind un drept real de folosinta a locului, pe durata concesiunii. Acest drept real de folosinta este un element activ al patrimoniului persoanei titulare a concesiunii si nu poate trece in alt patrimoniu decat printr-unul dintre modurile de dobandire a drepturilor, intre care si prin succesiune. Prin urmare, in caz de moarte a concesionarului, dreptul se transmite mostenitorilor sai care exercita acest drept in indiviziune.”

(Curtea de Apel Ploiesti, Sectia Civila, decizia nr.147 din data de 30 ianuarie 2004)

In situatia cimitirelor parohiale se aplica Noul Statut BOR art.187 alin.3:

”Locul de veci concesionat ramane proprietatea parohiei sau a manastirii, iar dreptul de concesiune nu poate fi vandut de titular, transmiterea acestuia putand fi facuta doar prin succesiune catre sot sau rude pana la gradul IV.”

ContSters234722, utilizator
Va multumesc pentru raspuns.
Inteleg ca nu poate fi limitat dreptul de transmitere prin succesiune la o singura generatie.
Este acceptata donatia ?

naejcon, utilizator
Dreptul de concesiune asupra locurilor de veci se poate transmite prin donaţie sau succesiune legală sau testamentară.
Donaţia locurilor de veci se poate face, însă, numai între soţi sau către rude de până la al patrulea grad.
Ceilalţi dobânditori (care nu sunt dintre rude) vor achita parohiei tarifele unei noi concesionări a locurilor de veci.
Buna ziua. Puteti preciza temeiul legal si daca vai este valavil si in anul 2022?

ContSters234722 a scris:

Dreptul de concesiune asupra locurilor de veci se poate transmite prin donaţie sau succesiune legală sau testamentară.
Donaţia locurilor de veci se poate face, însă, numai între soţi sau către rude de până la al patrulea grad.
Ceilalţi dobânditori (care nu sunt dintre rude) vor achita parohiei tarifele unei noi concesionări a locurilor de veci.