avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de mostenire loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de mostenire loc de veci

Buna ziua,

Exista un act normativ care sa reglementeze dreptul de mostenire pentru una sau mai multe generatii, a unui loc de veci concesionat intr-un cimitir parohial ?


Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 10 Ianuarie 2012
naejcon, utilizator
Cel mai recent răspuns: anla2 , utilizator 08:07, 29 Octombrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
”Locurile de inmormantare din cimitirele proprietate de stat se concesioneaza prin acte administrative, titularul dobandind un drept real de folosinta a locului, pe durata concesiunii. Acest drept real de folosinta este un element activ al patrimoniului persoanei titulare a concesiunii si nu poate trece in alt patrimoniu decat printr-unul dintre modurile de dobandire a drepturilor, intre care si prin succesiune. Prin urmare, in caz de moarte a concesionarului, dreptul se transmite mostenitorilor sai care exercita acest drept in indiviziune.”

(Curtea de Apel Ploiesti, Sectia Civila, decizia nr.147 din data de 30 ianuarie 2004)

In situatia cimitirelor parohiale se aplica Noul Statut BOR art.187 alin.3:


”Locul de veci concesionat ramane proprietatea parohiei sau a manastirii, iar dreptul de concesiune nu poate fi vandut de titular, transmiterea acestuia putand fi facuta doar prin succesiune catre sot sau rude pana la gradul IV.”


Ultima modificare: Marți, 10 Ianuarie 2012
ContSters234722, utilizator
Va multumesc pentru raspuns.
Inteleg ca nu poate fi limitat dreptul de transmitere prin succesiune la o singura generatie.
Este acceptata donatia ?

Ultima modificare: Marți, 10 Ianuarie 2012
naejcon, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dreptul de concesiune asupra locurilor de veci se poate transmite prin donaţie sau succesiune legală sau testamentară.
Donaţia locurilor de veci se poate face, însă, numai între soţi sau către rude de până la al patrulea grad.
Ceilalţi dobânditori (care nu sunt dintre rude) vor achita parohiei tarifele unei noi concesionări a locurilor de veci.
Buna ziua. Puteti preciza temeiul legal si daca vai este valavil si in anul 2022?

ContSters234722 a scris:

Dreptul de concesiune asupra locurilor de veci se poate transmite prin donaţie sau succesiune legală sau testamentară.
Donaţia locurilor de veci se poate face, însă, numai între soţi sau către rude de până la al patrulea grad.
Ceilalţi dobânditori (care nu sunt dintre rude) vor achita parohiei tarifele unei noi concesionări a locurilor de veci.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrarea in proprietatea unui loc de veci simi7705 simi7705 Buna ziua. Sotul meu a decedat acum 21 de ani iar la momentul acela eu i-am dat banii pentru a cumpara locul de veci cumnatului meu, fratele decedatului.Acesta ... (vezi toată discuția)
Interpretare articol lege mariana.pirosca mariana.pirosca Buna ziua, Se poate va rog o parere/ interpretare la art. 23(2) din Regulamentului Cimitirelor din Biserica Ortodoxa Romana 2020 ? (vezi toată discuția)
Loc de veci fara acte - intrare in legalitate marshanna marshanna Buna ziua, Este vorba despre un loc de veci ale carui acte nu stiu pe unde ar putea fi. Asadar, in urma cu vreo 50 de ani, familia de pe mama mea a ... (vezi toată discuția)