Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... La primul termen de judecare se poate cere amanare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

La primul termen de judecare se poate cere amanare?

Buna seara. In 17 Ianuarie am primul termen in dosarul penal unde am calitate de invinuit.
1-Pot cere amanare pentru a mi angaja un avocat si pt a putea sa mi pregatesc apararea?
2-astazi am studiat dosarul la judecatorie si am gasit o cerer catre baroul avocatilor trimisa de presedintele judecatoriei pentru a mi se desemna un avocat din oficiu. Eu nu am cerut avocat din oficiu, doresc sa mi angajez avocat ales. Stiti cumva din ce motiv a solicitat acest lucru judecatorul?
1. Da;
2. Pt ca asistenta juridica e obligatorie si nu exista la adosar delegatia vreunui aparator ales. In momentul in care va angajati avocat, delegatia celui din oficiu inceteaza de drept.
Daca nu va angajati avocat veti avea un avocat desemnat din oficiu.Nu cred ca va avea timp sa vorbeasca cu dvs. mai mult de cateva minute in ziua judecatii.

La primul termen puteti cere termen pentru a va angaja aparator si in prezent se acorda fara probleme.In trecut cam existau probleme...

Ar fi recomandabil sa depuneti cererea in scris pentru ca instanta sa stie.Cererea sa o depuneti inainte de termen si sa luati dovada de primire.
Daca veti intarzia la judecata veti fi acoperit...
Cu alte cuvinte sugerati sa depuna cererea si nici sa nu se prezinte in ziua respectiva
?