Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declarare si plata imp. profit 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declarare si plata imp. profit 2011

Apelez la bunavointa d-stra de a-mi raspunde la urmatoarele intrebari:
1) Soc A a definitivat exercitiul financiar 2010 la 25.02.2011. A declarat si platit impozitul pe profit aferent 2010 pana la data de 25.02.2010. Intrebare: definitiveaza ex.fin. 2011 pana la 25.02.2012 ?
2) Soc B definitiveaza ex. fin. 2010 la 25.04.2010. Intrebare: ex. fin. 2011 va fi definitivat la 25.04.2011? In acest caz depune D100 cu imp. pe profit aferent trim.IV egal cu imp. pe profit al trim. III si il plateste pana la 25.01.2012?
Va multumesc anticipat pentru timpul acordat si raspunsul d-stra!
Nu e obligatoriu ca in fiecare an sa inchideti exercitiul financiar la aceeasi data. Procedura si termenele pentru declaratia 100 si 101 au ramas aceleasi ca anul trecut. Mai asteptati ca nu a aparut formularul 101 pentru acest an.
Va intreb deoarece dorim a incheia ex. fin. la 25.02 , drept pentru care nu vom mai depune declaratia 100 cu imp pe profit aferent trim IV, urmand a face regularizarea si plata odata cu depunerea D101. E corect asa???
Multumesc pt raspunsul d-stra!
Da. E corect.
Multumesc frumos!!!