Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare afacere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare afacere

Buna ziua.
Sunt administratorul unic al unei societati comerciale cu sediul social intr-un judet si punct de lucru (vanzare cu amanuntul) in alt judet unde am contract de chirie. Am un potential cumparator al afacerii derulate la punctul de lucru (vrea sa cumpere tot: marfa, cantare, case de marcat, programul de vanzare, mobilier interior,etc) si m-ar interesa cum trebuie sa procedez: se factureaza intre cele 2 SRL-uri? dupa ce vand trebuie sa ma duc la Reg Com sa inchid punctul de lucru? salariatului meu trebuie sa-i inchid contractul de munca? in momentul in care inchid punctul de lucru ce fac cu autorizatiile de functionare (primarie, DSV,DSP,etc)?
Va multumesc anticipat!
Cred ca e vorba de vanzarea unui fond de comert. Aveti informatii la adresa [ link extern ]
george-neagu, moderator