Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Restituire permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Restituire permis de conducere

Pe scurt : am permisul suspendat pe 30 de zile, motivul fiind nerespectarea culorii rosii a semaforului (art.100 / 3 / d), la expirarea perioadei de suspendare mai trebuie sa sustin vreun examen (celebrul 13 din 15) ?
P.S Am facut contestatie, sentinta data este irevocabila si mi-a dat dreptate pe jumatate : "Admite in parte plangerea, Inlocuieste sanctiunea amenzii cu avertisment".
Din pacate NU s-a facut referire si la masura complementara trecuta in Procesul-Verbal si ca atare a trebuit sa predau permisul (am respectat termenul legal de 15 zile de la pronuntarea sentintei)
As aprecia foarte mult daca ati putea sa-mi dati un raspuns la intrebarea mea, raspuns pentru care va multumesc anticipat !
Nu mai trebuie sa sustineti nici un examen! dupa 30 de zile mergeti la Politia Rutiera de care apartineti sa va ridicati permisul!
ART. 91.5 - Legea nr.49/20.03.2006

(1) in cazurile prevazute la art. 90 alin. (3), art. 91 alin. (3), art. 91^1 alin. (3) si art. 91^6 conducatorul de autovehicul sau tramvai trebuie sa se prezinte obligatoriu, conform convocarii, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie.

(2) in cazul nepromovarii testului de cunoastere a regulilor de circulatie, perioada de suspendare se prelungeste pana la promovarea testului.

Articolul 90, alin.(3) prevede urmatoarele (text din lege) :

"ART. 90

(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

1. nerespectarea semnalelor politistilor de frontiera in punctele de trecere a frontierei de stat a Romaniei, ale indrumatorilor de circulatie ai Ministerului Apararii Nationale, ale agentilor de cale ferata, ale persoanelor desemnate pentru dirijarea circulatiei, pe sectoarele de drum pe care se executa lucrari de reabilitare a acestora, precum si cele ale patrulelor scolare de circulatie si ale nevazatorilor;

2. nerespectarea regulilor de utilizare a mijloacelor de avertizare sonora de catre conducatorii de vehicule, cu exceptia celor care conduc autovehicule prevazute la art. 32 alin. (2) lit. a) si b);

3. nerespectarea semnificatiei indicatoarelor si marcajelor de obligare;

4. neIndeplinirea obligatiei de a solicita autoritatii competente, in termenul prevazut de lege, eliberarea unui duplicat al permisului de conducere sau al certificatului de inmatriculare ori de inregistrare, in cazul in care acestea au fost declarate furate, pierdute, deteriorate sau nu mai corespund din punct de vedere al formei si continutului celor in vigoare;

5. lipsa dotarilor specifice la autovehiculele destinate invatarii conducerii auto, prevazute in reglementarile in vigoare;
................................................................................................................................................

si stabileste :

3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:

a) depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferata;

b) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati in traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului;

c) neacordarea prioritatii de trecere vehiculelor care au acest drept;

d) nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului;

e) nerespectarea regulilor privind depasirea;

f) nerespectarea semnalelor, indicatiilor si dispozitiilor politistului rutier aflat in exercitarea atributiilor de serviciu;

g) nerespectarea prevederilor art. 71 alin. (2)."

Acestea sunt paragrafele din lege care m-au facut sa va cer sprijinul !
FCU, utilizator
Raspunsul l-am gasit in urmatorul text de lege :

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.195/2002
privind circulatia pe drumurile publice, cu modificarile
si completarile ulterioare
- modificata si completata prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.63/2006, publicata
in Monitorul Oficial al Romania, Partea I, nr.792/20.09.2006;
- aprobata prin Legea nr.6/2007, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I,
nr.30/17.01.2007;
- modificata si completata prin Ordonanta Guvernului nr.69/28.06.2007

Art. 106
1. Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce,
conducatorul de autovehicul si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere
care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum
urmeaza:
a) cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor
alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau
trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de
circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

b) cand fapta a fost urmarita ca infractiune prevazuta de prezenta ordonanta de urgenta,
iar instanta de judecata sau procurorul a dispus inlocuirea raspunderii penale cu una
dintre sanctiunile cu caracter administrativ prevazute la art.91 din Codul penal;
c) cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce,
conform art.104.

Cu alte cuvinte, daca s-ar fi inregistrat un accident in urma savarsirii contraventiei (trecere pe rosu), ar fi fost obligatorie sustinerea acelui examen.
Nefiind inregistrat nici un accident, NU mai este nevoie de acest lucru, cand expira perioada de suspendare ma voi duce linistit sa-mi recuperez permisul (acum stiu exact si OUG care reglementeaza acest lucru).
Inca o data adresez multumiri celor care mi-au raspuns in aceasta problema !

P.S Sper ca discutia de aici sa fie de folos si altor persoane aflate intr-o situatie asemanatoare !
Numai bine tuturor !
FCU, utilizator
Recuperat permisul de conducere, NU a fost nevoie de nici un examen !