Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Este corect calculata pensia anticipata partiala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Este corect calculata pensia anticipata partiala?

buna seara va rog sa-mi spuneti daca este calculata corect pensia anticipata cu o vechime de 35 de ani lucrati 5 copii nascuti cu nopti lucrate in fiecare luna cu zile lucrate in zile nelucratoare cu spor de conditi deosebite de 75% spor de preventie 11% toate aplicate la salariu iar decizia este cu o pensie de 350 va rog sa ma sfatuiti ce sa fac va multumesc
Actionati casa de pensii in contecios administrativ si cereti si daune morale in valoare de 1000000ron.
Aveti drept de contestatie dar inainte ar trebui sa stiti ca sunteti pensionata anticipat partial cu penalizare (penalizarea este 075% pentru fiecare luna pe care o aveti pana la indeplinirea conditiilor pentru pensie limita de varsta). Numarul copiilor nu are importanta. In calcul sunt luate acele sporuri pentru care s-au datorat contributii.
in mare parte am lucrat intrun spital de pshiatrie de unde am ramas si in pensie dar doamne ce se intimpla daca te imbolnavesti cu ce pensie ramii daca dupa o viata de om in care te trezesti dimineata sau nu dormi noaptea si te trezesti cu o pensie din care nu poti decit sa ti cumperi piine si in cel mai fericit caz si cartofi dar nu e vinovat nimeni numai cel ce munceste ca mai traieste si trebuie statul sa-idea si o pensie de mizerie va multumesc
Precizati:
Cati ani de stagiu(total)ati avut.Cati din acesti ani sunt in grupe superioare de munca si cat este procentul.Luna si anul nasterii,luna si anul cand v-ati deschis drepturile la pensie.
nu am toate datele vb in numele verisoarei mele ea nu are netul dar o sa intreb detalii si o sa va rog sa imi raspundeti din ce stiu are 35 cotizati din care vreo 12 in pshiatrie ceilalti toti in spital dar nu era de psihiatrie pai procentul este de 10,5%cum este legal cred dar ceva e putred pentru ca nu stiu unde sa ne interesam cred ca salariul de incadrare ori nu e cel pe care trebuie sal avem caci in zilele de azi te poti trezi si fara ani raportati la itm si nu mai ai pe cine sa iei la intrebari ca cu instanta neam lamurit ,Pina te judeci mori