Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recalculare cifra de afaceri pt declaratia 094
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recalculare cifra de afaceri pt declaratia 094

Buna ziua. Avem o societate care a avut activitatea suspendata la registrul comertului pana la data de 01.05.2011, data cu care a hotarat reluarea activitatii si (re)inregistrarea in scopuri de tva, perioada trimestriala pentru depunerea decontului. Intrebarea mea: conform ''ART. 156^1 Perioada fiscala, din Codul fiscal, alin.(5) Daca cifra de afaceri efectiv obtinuta in anul inregistrarii, recalculata in baza activitatii corespunzatoare unui an calendaristic intreg.....'', la completarea declaratiei 094 ar trebui trecuta cifra de afaceri recalculata pentru intreg anul 2011? De ex. cifra de afaceri efectiv realizata este 149942 lei, recalculata este 149942:8x12=224913 (plafon 100000 euro). Si perioada fiscala ramane tot trimestrul?
adela79, utilizator
Cifra de afaceri recalculata se refera la determinarea plafonului pentru care persoana impozabila trebuie sa treaca de la perioada fiscala trimestriala la perioada fiscala lunara, corepunzator cu numarul de luni in care a functionat/ a fost platitor de TVA in anul pentru care se depune declaratia 094.

stfel cifra de afaceri efectiv realizata si recalculata la nivelul unui an se va compara cu plafonul de 100000 EUR.
Daca acesta va fi depasit perioada fiscala va fi luna, altfel va fi in continuare trimestrul.