avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Obþinere Certificat de Revoluþionar
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Obþinere Certificat de Revoluþionar

Am fost împuşcat în timpul Revoluţiei din 1989, dar nu am depus dosarul pentru obţinerea certificatului de revolutionar.
Sunt convins că există multe persoane în aceeaşi situaţie, drept pentru care am deschis acest topic, unde aşteptăm sfaturi utile despre cum putem totuşi obţine recunoaşterea oficială a calitaţii de Luptător pentru Victoria Revoluţiei din Decembrie 1989, drept recunoscut prin lege .
Cel mai recent răspuns: mhd2011 , utilizator 21:37, 15 Ianuarie 2012
Mergeti la o Asociatie a Revolutionarilor si depuneti dosarul.
a) cerere, conform modelului prevazut în anexa nr. 1;
d) actul de identitate, în copie;
e) doua fotografii tip pasaport;
f) certificatul medical de ranit din perioada 16 decembrie 1989 - 10 ianuarie 1990 sau
extras din registrul medical care atesta aceasta data ori copie legalizata de pe acestea;
g) certificatul de la Parchetul General - Sectia parchetelor militare, cu mentionarea
numarului certificatului emis de institutul medico-legal sau copie legalizata de pe acestea;
h) declaratie personala;
i) alte documente din care sa rezulte data si locul ranirii, precum si activitatea
desfasurata în momentul ranirii;
j) alte probe, inclusiv documente utile în sustinerea cererii.
(3) Foaia de observatie clinica, fisa medicala, adeverinta medicala sau biletul de
internare/externare ori copiile legalizate de pe acestea, care atesta leziunile suferite în
perioada 16 decembrie 1989 - 10 ianuarie 1990, pot înlocui documentele prevazute la
alin. (1) lit. f) sau, dupa caz, pot fi considerate alte documente sau alte probe, prevazute la
alin. (1) lit. i) sau j).
În legătură cu certificatul de la Parchetul General - Secţia parchetelor militare îmi puteţi spune mai multe despre obţinerea lui

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum sa dobandesc drepturi prevazute in legea 34/2004 ileanatudorache ileanatudorache Buna ziua, Sunt urmas al revolutiei din 89 si doresc sa intru in posesia unor drepturi stipulate in lege. Legea e mare si cu multe drepturi,insa numai usi in ... (vezi toată discuția)
Cine ma poate ajuta in obtinerea titlului de revolutionar ? caut avocat specializat in acest domeniu daniel_robert_sofronie daniel_robert_sofronie Ma zbat de ceva timp sa-mi pot obtine titlul de revolutionar ( ranit ) , dar nu rereusesc si nici nu prea stiu cum sa fac o buna actiune legala. Am fost ... (vezi toată discuția)
Cum pot obtine dreptul de erou revolutionar daniel_robert_sofronie daniel_robert_sofronie Ma zbat de ceva timp sa-mi pot obtine titlul de revolutionar ( ranit ) , dar nu rereusesc si nici nu prea stiu cum sa fac o buna actiune legala. Am fost ... (vezi toată discuția)