Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ce inseamna termenul asta juridic?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ce inseamna termenul asta juridic?

salutare...problema e in felul urmator : la asociatia de propietari am avut o datorie de peste 2000 lei iar penalitati de pese 3000 lei.nu am vrut sa platesc pt ca suma penalitatilor depasea suma restanta si am asteptat sa ma dea in judecata....intre timp eu am mai platit din suma restanta si am ajuns la o suma de 800 lei iar administratorul mi-a promis ca imi va recalcula suma penalitatilor conform legii 175 pe 2010. dupa recalculare am ajuns la o suma de 400 lei penalitati...problema e ca,am fost dat in judecata pentru 800 lei suma restanta si 400 lei suma penalitatilor iar la avizierul intretinerii inca este trecuta suma de penalitati de peste 3000 lei.stand de vorba cu administratorul mi-a spus ca asteapta decizia de la judecatorie ca sa imi poata modifica suma...nu prea am inteles cum sta treaba si deci , va adresez o intrebare : daca am fost dat in judecata pentru sumele 800 lei respectiv 400 lei, iar decizia finala este acest termen juridic "Solutie: admite in parte cererea modificata" ...ce inseamna??ca o sa platesc acei 800 lei suma restanta si 400 lei penalitati sau imi revine suma penalitatilor de peste 3000 lei???
noi intelege ca o sa aveti de plata o suma mai mica decat cea pentru care ati fost chemat in judecata...
Din cele precizate rezulta ca administratorul dvs nu are stiinta ca prevederile L nr 175/2010,au incetat valabilitatea din 2011
Pentru raspuns concret comunicati care este cererea principala si acea modificata
ynocentta, utilizator
ynocentta a scris:

Din cele precizate rezulta ca administratorul dvs nu are stiinta ca prevederile L nr 175/2010,au incetat valabilitatea din 2011
Pentru raspuns concret comunicati care este cererea principala si acea modificata

- administratorul stie despre acea lege...eu am fost dat in judecata in septembrie 2010 iar primul termen l`am avut 14.04.2011 iar sentinta a fost pe 9.06.2011 dar nici pana acum nu am primit sentinta acasa,m-am uitat doar pe internet si acolo scrie asta : "Solutie: admite in parte cererea modificata"
-cererea principala banuiesc ca este primul dosar de judecata...adik pentru suma de 2000 lei restanta si penalitati de 3000 lei iar cea modificata este de 800 lei restanta si 400 lei penalitati...termenul juridic se refera la cea modificata...adica asta am eu de plata acum : 800 + 400 lei???
marianb13, utilizator
Avand in vedere ca dupa ce ati fost actionat in judecata, ati mai platit din debit, fiind in proces, este posibil ca asociatia sa-si fi redimensionat pretentiile.
Dupa ce judecatorul s-a pronuntat, si-ati vazut ca s-a publicat pe internet, urmeaza redactarea hotararii sau deciziei cu toata motivatia si prevederile foarte clare cu privire la sumele de plata defalcate pe intretinere, penalizari, cheltuieli de judecata...
Dar formularea acesteia si redactarea ei dureaza cam doua luni (in zona noastra). Asa ca pentru a vedea exact ce a decis instanta mergeti la arhiva instantei sau la registratura si solicitati sa vedeti dosarul sau sa vi se elibereze o copie a hotararii. Gasiti formulare de cerere in holul de la registratura si/sau arhiva.
Altfel putem doar sa facem speculatii si sa ne dam cu parerea.