avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită sechestru autoturism
Discuție deschisă în Executare silită

sechestru autoturism

Buna seara,
Ma intereseaza care este procedura de punere sechestru pe un autoturism?
Cine hotaraste locul unde se pune sechestrul, daca creditorul este obligat sa fie de fata, cine hotaraste custodele.....?
De asemenea, ma intereseaza la cat timp de la depunerea cererii de executare silita (cerere in care am solicitat sa se foloseasca toate formele de urmarire concomitent) executorul e obligat sa aplice sechestrul pe autoturism, in conditiile in care debitorul a declarat, dupa primirea somatiei, ca autoturismul este singurul bun mobil pe care-l detine?
Cel mai recent răspuns: ADIEXE , utilizator 16:58, 18 Ianuarie 2012
Initial creditorul trebuie sa detina hotarare irevocabila prin care instanta de judecata sa oblige debitorul la plata unei sume
Creditorul urmeaza sa solicite instantei investirea cu formula executorie
Creditorul in baza titlului executoriu apeleaza la BEJ pentru demararea executarii silite
In temeiul art 591 Codul de procedura civila ,creditorul poate sa solicite instantei de judecata instituirea masurii sechestrului asupra bunului
Sunt doua proceduri distincte introducerea cererii de executare silita si instituirea masurii aplicarii sechestrului asigurator asupra bunului dedus executarii
Executorul judecatoresc nu poate de la sine putere sa dispuna masura instituirii sechestrului ,fara a detine la dosar hotararea instantei de judecata
Chiar daca debitorul intelege sa instraineze bunul dedus executarii,creditorul detine parghi legale pentru a dispune revocarea eventualelor contracte de vanzare cumparare bun dedus executarii

ynocentta a scris:

In temeiul art 591 Codul de procedura civila ,creditorul poate sa solicite instantei de judecata instituirea masurii sechestrului asupra bunului
Sunt doua proceduri distincte introducerea cererii de executare silita si instituirea masurii aplicarii sechestrului asigurator asupra bunului dedus executarii
Executorul judecatoresc nu poate de la sine putere sa dispuna masura instituirii sechestrului ,fara a detine la dosar hotararea instantei de judecata
Chiar daca debitorul intelege sa instraineze bunul dedus executarii,creditorul detine parghi legale pentru a dispune revocarea eventualelor contracte de vanzare cumparare bun dedus executarii




Omiteti glumele inocente de mai sus, sunt fara valoare de adevar, sau doar partial adevarate.

executorul someaza debitorul ca in o zi sa plateasca creanta . dupa ce trece ziua respectiva poate pune sechestru. Nu exista un termen in care trebuie sa faca asta, insa legea ii ceara sa fie diligent.
E greu insa de sechestrat o masina, este usor de ascuns.
. Deci:
dupa incuviintarea executarii silite emisa de instanta de teritoriu, executorul, trimite o somatie debitorului ca INTR-O zi sa plateasca debitul. Executorul poate apoi pune poprire, sechestru pe bunuri mobiliare/imobiliare. Termen, nu este dat, dar legea ii impune ca recuperarea debitului sa se efectueze CU CELERITATE...adica repejor. Este greu de sechestrat o masina...daca nu colaborezi cu politia rutiera, sau daca debitorul nu a ascuns-o/vandut-o intre timp.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Ianuarie 2012
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sechestru ioanaiux ioanaiux Buna ziua, As dori sa stiu daca se poate daca am incheiat acum 4 ani un contract de imprumut personal, si am intarziat la plata ratelor deoarece am ramas in ... (vezi toată discuția)
Executare silita - sechestru asigurator Andrei.Ionut Andrei.Ionut Salut! Am cateva întrebari. 1. În cazul unei executări silite la ce apelează executorul prima data proprie pe salariu, sechestru asigurator pe mașină ... (vezi toată discuția)
Stabilire pret executare silita Ramona24 Ramona24 Cum se procedeaza atunci cand executorul te citeaza la sediul acestuia in vederea stabilirii preturilor bunurilor supuse excutarii silite si puse sub ... (vezi toată discuția)