avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... accesare fonduri europene
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

accesare fonduri europene

pt.infiintarea unui atelier optica ca pfa pot accesa fonduri ue -in mediul rural
Cel mai recent răspuns: Alvaro Liniers , Avocat 14:54, 20 Ianuarie 2012
In mod normal, da!!
Beneficiarii programelor şi fondurilor europene sunt:
- persoane fizice;
- persoane fizice autorizate

- asociaţii familiale
- asociaţii agricole
- persoane juridice
- consilii locale din localităţi rurale
- ONG-uri
- grupuri de producători
- toţi cei care doresc să înceapă o afacere
Aceste fonduri se acordă pentru:
- investiţii în construirea şi/sau modernizarea clădirilor utilate pentru producţia agricolă
- construcţia şi/sau modernizarea fermelor de vaci înscrise în cota de lapte
- construcţia şi/sau modernizarea serelor
- achiziţionarea de utilaje, tractoare, maşini agricole, etc.
- înfiinţarea de plantaţii pomicole, viticole, arboricole
- construcţia şi/sau modernizarea depozitelor pentru depozitarea produselor agricole
- achiziţionarea de echipamente, aparatură, etc.
- construcţia şi/sau modernizarea laboratoarelor
- construcţia şi/sau modernizarea unităţilor de procesare a produselor agricole (lapte, carne, cereale, fructe, legume)
- pentru consiliile locale se alocă fonduri pentru investiţii în infrastructură (apă, canalizare, aducţiune gaze, modernizare şi utilare cămine culturale, terenuri de sport şi, nu în ultimul rând, investiţii în drumurile comunale şi săteşti);
Mai sunt şi alte investiţii pentru care se acordă fonduri, dar prioritare sunt următoarele: construcţii de pensiuni turistice, agro-turistice, activităţi non-agricole, servicii pentru populaţia rurală, croitorii, ateliere meşteşugăreşti
Ca si persoana fizica autorizata puteti obtine fonduri prin masura 312 a PNDR
Cititi ghidul solicitantului:
[ link extern ] /
la sectiunea" investitii prin PNDR"


Pentru a completa informaţia a lui Danacj pot sa te spun ce calendarul prevăde urmatoară sesiune pe undeva în august 2012. Ai timp pentru a studia masura 312 a PNDR. Dar dacă esti tânar, întretimp, te ai gandit la posibilitatea de a infiinţă gratuit o SRL-D cu cele 10 mii de euro?. Cred că se vă deschide mai devreme. Aici e programul anul 2011. [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fonduri sapard _nelutu_ _nelutu_ buna nu prea stiu prea multe despre fondurile sapard , ce asi dori sa aflu mai intai ,pot optine investitia de 100% de la fondul sapard pt. ridicarea unor sere (vezi toată discuția)
Fonduri europene: masurile 312, 313 MobilierCafenele MobilierCafenele Este destul de bine informata lumea referitor la fondurile europene nerambursabile? Stiti ca ele se dau si pentru dezvoltarea unei afaceri? Sau pentru ... (vezi toată discuția)
Fonduri europene nerambursabile Edmontonian Edmontonian Buna ziua, am o firma care se ocupa de mentenanta si reparatii prin sudura. As dori sa stiu daca pot accesa fonduri europene nerambursabile pentru o noua ... (vezi toată discuția)