avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Completare in D112 a unui CIM 2 ore/luna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Completare in D112 a unui CIM 2 ore/luna

Buna ziua,
Spuneti-mi va rog cum se completeaza in D112 un CIM cu 2 ore /luna.
In sectiunea A la pct.3 "tip contract" ce se trece ? partial 1 ora; partial 2 ore?
Punctul 4 "ore norma zilnica contract" ... chiar nu stiu ce sa trec.
Pct. 5 "ore lucrate efectiv in luna "se trec 2 ore.!?
La pct.8 zile lucrate ce se trece ?1 zi cu 2 ore? ....2 zile cu 1 ora?

Va rog ajutati-ma cu un raspuns urgent.

Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: maiaiarina , utilizator 14:23, 12 Mai 2016
cum ai facut pana la urma..am si eu un contract cu 2 ore/luna..
cum se va trece in D112???
multumesc anticipat
In sectiunea A la pct.3 se terc nr. de ore cu care este contractat. In acest caz 2.
La pct.4 se selecteaza in functie de durata normala de lucru din firma respectiva, de obicei 8, deci inseamna ca lucreaza 2 ore din 8 normale.
La pct.5 se trece produlsu dinte: zilele lucrate in luna*2 ore (sa zicem 21zile*2ore=42ore).
Cred ca ai vrut sa trec pct.7 in loc de 8. Acolo se trec zilele lucrate efectiv in luna, se iau ca atare (adica zile lucrate) si zilele de concediu de odihna sau de incapacitate de munca (co medicale) platite de angajator (de pana la 5 zile la un concediu medical).
Dar daca este concediu meical, se introduce la sectiunea B. Aici ai avea sa zicem din 21 zile lucratoare 8 zile concediu medical. 5 zile se suporta de angajator iar 3 din FNUASS. Atunciai avea: la B pct.3 - tip contract 2 ore partial;
la pct.4: 8
pct.5: ore lucrate efectiv in luna vei avea 36 (13 zile lucrate, restul de 8 zile COMedical: 5 platite de unitate (deci se considera efectiv lucrate) si 3 din suportate din fond = 13+5=18 zile lucrate (acest rezultat se trece la pct.8) aici ai: 18zile*2ore=36ore
la pct.6 ore suspendate:= 3zile suportate de fond*2ore=6ore
la pct. 8: 18zile
la 10 si 11 se mai trec bazele de calcul, de obicei venitul brut realizat
La B.2. pct.2 - zile lucrate in conditii normale, ar fi 13, adica zilele in care a fost la serviciu
pct.5 - se trece venitul total - sumele platite pt.indemnizatia de comed. (si de la unitate sis de la angajat)
La B.3 - PCT.1 se trece nr. de zile de concediu medical, adica 8
pct.4 se trece tot 8
la pct.8, 11 si 12 calculeaza pdf-ul automat, doar ca inainte se completeaza sectiunea D cu comedical. Bafta!
delen...apreciez sincer ca ti-ai facut timp pentru a da un raspuns...dar nu te pot urmari..
nu e vorba de nici un concediu medical ci doar de un contract incheiat cu 2 ore/luna prestate intr-o zi din luna...atat
Michaela_D a scris:




pct.3 tip contract partial 2 ore
Pct 4 ore norma zilnica 8 ore
Pct. 5 ore lucrate efectiv in luna 2 ore
Pct. 6 ore suspendate 0
Pct.7 zile lucrate 1 zi
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Martie 2012
leuca_luminita, utilizator
Buna ziua,

As dori sa-mi spuneti cum se completeaza in declaratia 112 datele unui angajat care lucreaza cu 32h/saptamana de luni-joi.

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare d112 Radu Aura Radu Aura Un salariat are intr-o luna doua contracte, a incetat un CIM si a incheiat altul dupa o zi. Cum se raporteaza aceasta situatie in D112? Aplicatia nu permite ca ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica kinga79 kinga79 Am completat declaratia, si nu-mi apare cass angajator la nici o sectiune.Trebuie sa introduc manual? restul imi apare .cas - sec c1; somaj - sec c6; impozit ... (vezi toată discuția)
Completare declaratie d112 Mirela Cristea Mirela Cristea ma confrunt cu urmatoarea situatie. la completarea D112, pe ian.2014, am un salariat cu carte munca cu timp 8 h / care este si administrator special la o ... (vezi toată discuția)