Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii pentru a beneficia de pensie anticipata ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii pentru a beneficia de pensie anticipata partiala

in ce conditii persoana nascuta 2 august 1956 poate cere pensie partial anticipata
In conditiile in care a implinit varsta de 60 de ani si are un stagiu de cotizare de 35 ani, fara perioade asimilate (art.65 legea 263/2010).
Art. 65
(1) Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si celor care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani.
(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordarii pensiei anticipate partiale nu se iau in considerare perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a)�c) si g).