Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... absente nemotivate sportivi de performanta???
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

absente nemotivate sportivi de performanta???

Care sunt actele normative de motivare a absentelor scolare- invatamant gimnazial , pentru motivarea absentelor elevilor care participa la cantonamente si la competitii de nivel local, national si international??? Unde le pot gasi???Multumesc anticipat.
Regulamentul de organizare si functionare a unitatilor de invatamant preuniversitar, art.94 alin(8) "La cererea scrisa a unitatilor de invatamant in care este organizat invatamant sportiv, a structurilor nationale sportive, directorul poate aproba motivarea absentelor elevilor care participa la cantonamente si la competitii de nivel local, national si international, cu conditia recuperarii materiei, in vederea incheierii situatiei scolare."
Textul integral :[ link extern ]
La cererea scrisa a unitatilor de invatamant in care este organizat invatamant sportiv, a structurilor nationale sportive, directorul poate aproba motivarea absentelor elevilor care participa la cantonamente si la competitii de nivel local, national si international, cu conditia recuperarii materiei, in vederea incheierii situatiei scolare.-citat din regulament.
Elevul in cauza nu este la o scoala cu profil sportiv, ci la una normala .i se aplica aceeasi norma???

va multumesc.
Da.Unitatile de invatamant in care este organizat invatamant sportiv si structurile nationale sportive sunt cele care solicita motivarea absentelor prin cerere scrisa catre directorul scolii unde invata elevul.