Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... DESPAGUBIRE RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

DESPAGUBIRE RCA

In urma cu o saptamina,sora mea a avut un accident ,in acel accident a murit ea,viitorul ei sot si un prieten,vinovat de accident a fost prietenul ei deoarece a intrat frontal intr-un tir.Are drept la despagubire RCA,daca da , cine poate cere despagubire? Multumesc .

In primul rand ... condoleante
Prietenul ei este cel vinovat de accident?
Vinovat fiind prietenul ei din pacate RCA-ul masinii in care se aflau nu despagubeste vatamari corporale sau deces al persoanelor aflate in respectivul autovehicul.O polita de accidente sau o asigurare de viata va poate ajuta, asta daca avea asa ceva.
albastrel_2 a scris:

Vinovat fiind prietenul ei din pacate RCA-ul masinii in care se aflau nu despagubeste vatamari corporale sau deces al persoanelor aflate in respectivul autovehicul.O polita de accidente sau o asigurare de viata va poate ajuta, asta daca avea asa ceva.

Va rog sa consultati Norma CSA 14/2011.

TITLUL I
Prevederi introductive
Art. 1. - (1) În conformitate cu prevederile art. 49 din Legea nr. 136/1995 privind
asigurările si reasigurările în România, cu modificările si completările ulterioare,
asigurătorii care practică asigurarea obligatorie de răspundere civilă a vehiculelor pe
teritoriul României acordă despăgubiri pentru prejudiciile produse prin accidente de
vehicule, de care asiguraii răspund delictual faă de tere persoane. Nu intră sub
incidena asigurării răspunderea decurgând din executarea unui contract de transport
de bunuri efectuat cu titlu oneros.
(2) Contractul de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii
produse prin accidente de vehicule acoperă răspunderea civilă delictuală a
proprietarului sau a utilizatorului unui vehicul pentru prejudiciile produse unei tere pări
prin intermediul vehiculului.

Art. 24. - (1) Asigurătorii RCA au obligaia de a stabili limite de despăgubire,
care nu pot fi mai mici decât limitele de despăgubire stabilite de către Comisia de
Supraveghere a Asigurărilor.
(2) Limitele de despăgubire stabilite de către Comisia de Supraveghere a
Asigurărilor sunt:
b) pentru vătămări corporale si decese, inclusiv pentru prejudicii fără caracter
patrimonial produse în unul si acelasi accident, indiferent de numărul persoanelor
prejudiciate, limita de despăgubire se stabileste, pentru accidente produse în anul 2011,
la un nivel de 3.500.000 euro, echivalent în lei la cursul de schimb al pieei valutare la
data producerii accidentului, comunicat de Banca Naională a României. Pentru
accidente produse începând cu anul 2012, limita de despăgubire pentru aceste riscuri
se stabileste la un nivel de 5.000.000 euro
, echivalent în lei la cursul de schimb al pieei
valutare la data producerii accidentului, comunicat de Banca Naională a României.

CAPITOLUL II
Stabilirea despăgubirilor în cazul vătămării corporale sau al decesului
Art. 49. - La stabilirea despăgubirilor în cazul vătămării corporale sau al
decesului unor persoane, se au în vedere următoarele:
2. în caz de deces:
a) cheltuielile de înmormântare, inclusiv pentru piatra funerară, precum si cele
efectuate cu îndeplinirea ritualurilor religioase, probate cu documente justificative;
b) cheltuielile cu transportul cadavrului, inclusiv cele de îmbălsămare, probate
cu documente justificative, de la localitatea unde a avut loc decesul până la localitatea
în care se face înmormântarea;
c) veniturile nete nerealizate si alte eventuale cheltuieli rezultate în perioada de
la data producerii accidentului si până la data decesului, prevăzute la pct. 1, dacă
acestea au fost cauzate de producerea accidentului;
d) daunele morale: în conformitate cu legislaia si jurisprudena din România.

Din articolele de mai sus rezulta ca in urma acestui evenimentul rutier se vor acorda despagubiri de catre societatea de asigurari (in cazul in care auto era asigurat la data accidentului). Va trebui sa va angajati un avocat specializat.
Referitor la persoana care poate cere despagubiri...aici nu pot sa va dau un raspuns, ma depaseste. Insa avocatul va poate lamuri mai bine.
De vazut cazul de mai jos.

[ link extern ]
In principiu, polita RCA acopera si despagubirile cuvenite persoanelor pagubite si in situatia vatamarilor corporale suferite de catre persoanele aflate in interiorul autoturismului insa o parere certa poate fi data numai dupa o analiza concreta a datelor evenimentului.
Cei indreptatiti la despagubiri in caz de deces sint persoanele din familie care dovedesc un prejudiciu de ordin moral ( banuiesc ca va referiti la despagubiri morale).

Insurance law office