Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Buna ziua. Sunt nascut la data de 15 noienbrie 1955. Am o vechime in munca de 40 de ani. Am grupa 1 in proportie de 50% (21 de ani si 8 luni). Cand as putea iesi la pensie dupa noua lege? va multumesc
Nu s-a schimbat nimic la barbati, varsta standard 65 ani cu stagiu complet de 35 ani.
Beneficiati de o reducere de 2 ani (rezulta 10 ani si 10 luni 100%) insemnand pensionare pentru limita de varsta si stagiu complet la implinirea varstei de 63 de ani.
La implinirea varstei de 60 de ani puteti solicita pensionarea anticipata.
1. Pentru un barbat nascut in 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.

2. Pentru cei 21 de ani si 8 luni lucrati in gr.I de munca, in proportie de 50% (egal cu 10 ani si 10 luni cu 100%), veti beneficia de:
- reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani (65 - 2 = 63);
- adaugarea la stagiul de cotizare a unei perioade de 5 ani si 5 luni (40 ani + 5 ani si 5 luni = 45 de ani si 5 luni).

3. Asadar, puteti solicita:
- pensie de limita de varsta, la 63 de ani, in noiembrie 2018;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in noiembrie 2015 (deoarece ati depasit cu cel putin 8 ani stagiul complet de cotizare).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane