Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Declaratia 220
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Declaratia 220

Urmatoarea exprimare din OMFP 2371 / 2007 imi pare ambigua si interpretabila :

" Declaratia se depune de catre:
— contribuabilii care realizeaza venituri dintr-o sursa noua in cursul anului fiscal, in termen de 15 zile de la data incheierii contractului intre parti, odata cu inregistrarea acestuia; "

Va rog sa-mi spuneti care varianta este legala :
-15 zile de la infiintarea PFA-ului
sau
-15 zile de la data obtinerii primelor venituri ??????????????????
15 zile de la data incheierii contractului intre parti
De la data autorizarii, nu cea a obtinerii primului venit. Esti inregistrat fiscal chiar daca nu obtii niciun venit.