Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de intretinere

buna ziua,

Am incheiat de 2 ani un contract de intretinere cu vecina noastra , care nu are pe nimeni si este nevazator grd 1
De 2 sapt. a refuzat sa primeasca mancarea pe care i-o duc. Dansa doreste sa-i faca altcineva de mancare pe care s-o platesc eu. Eu am fost de acord si am si platit pentru cele 2 saptamani deja, banii insa i-am dat ei si nu d-nei care face mancarea, totusi cred ca nu e ok ceea ce facem.
Ce ma sfatuiti sa fac? ar trebui facuta o notificare la contract, pentru acest lucru?
De ce legea e numai de partea celui intretinut? in acesti 2 ani am fost pur si simplu hartuita de ea doar pentru ca am avut disponibilitate fata de toate doleantele dansei.

Multumesc
da, ar fi bine ca contractul de intretinere sa cuprinda anumite clauze precise, astfel ati putea evita unele neplaceri de acest gen.
eu.ro.lex a scris:

da, ar fi bine ca contractul de intretinere sa cuprinda anumite clauze precise, astfel ati putea evita unele neplaceri de acest gen.

Eu cred ca e incheiat de 2 ani, contractul. Ar fi bine, nu-si mai are rostul.

Doamna, nu este cazul sa va suparati. Gusturile nu se discuta.
Aveti grija sa ma preconstituiti dovezi pentru toate sumele de bani platite cu titlu de intretinere, altfel exista sanse sa fie reziliat/rezolutionat contractul ptr nerespectarea obligatiei de catre intretinator. Asta s-ar fi intamplat oricum, in ciuda clazuelor precise sau nu ce ar fi trebuit incluse in contract.
NU, legea nu este numai de partea celui intretinut, inturcat, daca acesta refuza intretinerea din partea intretinatorului, intrtinatorul nu poate fi tras la raspundere.
Adesea acesti creditori ai intretinerii devin capriciosi , iar dvs. ar trebui sa va asigurati ca aveti dovezi ale indeplinirii obligatiilor ce va revin, in caz de litigiu, ca si pe acelea ale refuzului intretinutului de a primi intretinerea la care v-ati obligat.
Ati putea renunta dvs. la contract, daca devine impovarator.Sau ati putea solicita in instanta transformarea obligatiilor asumate in plata unei sume de bani lunare catre cel intretinut.
Ati putea renunta dvs. la contract, daca devine impovarator.Sau ati putea solicita in instanta transformarea obligatiilor asumate in plata unei sume de bani lunare catre cel intretinut

DA, as renunta imediat, numai ca noi am facut niste investitii acolo cu un credit din care nici macar jumate nu platit.
Transformarea obligatiilor intr-o plata lunara, se poate face si la notar? sau numai prin instanta?

Multumesc
potyi, utilizator
potyi a scris:

Ati putea renunta dvs. la contract, daca devine impovarator.Sau ati putea solicita in instanta transformarea obligatiilor asumate in plata unei sume de bani lunare catre cel intretinut

DA, as renunta imediat, numai ca noi am facut niste investitii acolo cu un credit din care nici macar jumate nu platit.
Transformarea obligatiilor intr-o plata lunara, se poate face si la notar? sau numai prin instanta?

Multumesc

potyi, utilizator