Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... - poate beneficia e mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

- poate beneficia e mostenire?

- un om care a fost infiat de cineva, dar a fost crescut in totalitate de parintii naturali si care nu si-a ajutat cu nimic parintii adoptivi, poate beneficia e mostenire?
Da, desigur. Atata vreme cat a fost adoptat legal este mostenitor rezervatar.
Alex_Munteanu a scris:

Da, desigur. Atata vreme cat a fost adoptat legal este mostenitor rezervatar.

- dar este legala adoptia in cazul in care adoptatul n-a fost crescut de parintii adoptivi ci a fost crescut de parintii lui naturali?
Nu conteaza de cine a fost crescut, conteaza ce scrie in acte ca e mama si tata