Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua! Pentru o persoana nascuta la 1 mai 1958 cu 34 de ani vechime, plus grupa a 2-a din 1978 incontinuu imi puteti spune daca se poate pensiona anticipat si in caz ca da, ce anume ar trebui sa depuna la Casa de pensii. Multumesc anticipat!
Ce sex are persoana? Sunt tabele diferite in legea pensiilor pentru femei si barbati.
Sex masculin.
Persoana pentru care intrebati poate beneficia de:
-pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani, intrucat a realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani. La totalul perioadei lucrate se adauga 5 ani si 6 luni, care reprezinta perioada suplimentara aferenta stagiului realizat in grupa II de munca.
-pensie anticipata tot la implinirea varstei de 60 de ani, daca va realiza stagiul de cotizare de 43 de ani prevazut de lege;
-pensie pentru limita de varsta tot la implinirea varstei de 60 de ani, varsta standard de pensionare de 65 de ani fiind redusa cu 5 ani datorita perioadei lucrate in grupa II de munca.

Dupa cum observati, persoana pentru care intrebati nu se poate pensiona mai devreme de implinirea varstei de 60 de ani, cand indeplineste conditiile pentru a beneficia direct de pensie pentru limita de varsta.