avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce doc se depun in etapa I cesiune?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce doc se depun in etapa I cesiune?

In etapa I a cesiunii, inafara de AGA cesiune se mai depune vreun doc? Este nevoie si de ctr de cesiune?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: avoandreea , utilizator 11:57, 8 Februarie 2012
Doar hotararea AGA cu contorul aferent in vederea publicarii in Monitorul Oficial si formularul de depunere mentionare acte.
Nu, contractul de cesiune se depune in cea de a doua etapa si doar in cazul in care AGA nu contine toate clauzele referitoare la drepturile si obligatiile cedentilor si cesionarilor si nu a fost semnata si de catre cesionari.

In prima etapa trebuie depuse urmatoarele documente:
- actul modificator al actului constitutiv (hotararea adunarii generale a asociatilor/ decizia asociatului unic).
- daca este cazul, imputernicire speciala (in forma autentica), avocatiala sau delegatie pentru persoanele desemnate sa indeplineasca formalitatile legale (original);
- dovada achitarii taxei de inregistrare la registru si cea de publicare in Monitorul Oficial, Partea a IV-a.
Buna ziua!
Ce ar trebui sa contina AGA din prima etapa?
Si ce ar trebui sa contina AGA din a 2 a etapa? Va multumesc anticipat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare firma ameliaradoi ameliaradoi Avem o firma infiintata cu asociat unic dar pe numele unei rude apropiate si vrem sa o trecem pe numele nostru (2 asociati). Care sunt pasii care trebuie ... (vezi toată discuția)
Act de cesionare srl giovi_mik giovi_mik buna ziua.eu sunt administrator,mama mea si un unchi au parti egale de actiuni in firma....am fost prin notariat,mi-au cesionat mie actiunile de bun ... (vezi toată discuția)
Model contract cesiune parti sociale danmarianpopescu danmarianpopescu Va rog daca ma puteti ajuta in urmatoarea problema: sunt actionar intr-o firma - SRL - cu trei asociati. Doi dintre ei doresc sa cesioneze partile sociale ... (vezi toată discuția)