Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce doc se depun in etapa I cesiune?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce doc se depun in etapa I cesiune?

In etapa I a cesiunii, inafara de AGA cesiune se mai depune vreun doc? Este nevoie si de ctr de cesiune?
Multumesc
Doar hotararea AGA cu contorul aferent in vederea publicarii in Monitorul Oficial si formularul de depunere mentionare acte.
Nu, contractul de cesiune se depune in cea de a doua etapa si doar in cazul in care AGA nu contine toate clauzele referitoare la drepturile si obligatiile cedentilor si cesionarilor si nu a fost semnata si de catre cesionari.

In prima etapa trebuie depuse urmatoarele documente:
- actul modificator al actului constitutiv (hotararea adunarii generale a asociatilor/ decizia asociatului unic).
- daca este cazul, imputernicire speciala (in forma autentica), avocatiala sau delegatie pentru persoanele desemnate sa indeplineasca formalitatile legale (original);
- dovada achitarii taxei de inregistrare la registru si cea de publicare in Monitorul Oficial, Partea a IV-a.
Buna ziua!
Ce ar trebui sa contina AGA din prima etapa?
Si ce ar trebui sa contina AGA din a 2 a etapa? Va multumesc anticipat