Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorie catre o firma de telefonie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorie catre o firma de telefonie

cum poate compania [fara nume ] sa trimita o instiintare de plata cu o presupusa datorie de acum un an de zile si daca chiar a existat datoria de ce nu a trimis instiintarea atunci si nu dupa un an. Va multumesc
gi-jane2, moderator
Daca datorie e doar presupusa atunci nu ai de de sa iti faci griji....daca in schimb raporturile contractuale intre tine si respectiva companie nu au incetat datorita neplatatii anumitor facturi sau servicii prestate atunci poti lua in calcul atat suma datorata plus dobanzi ....si pentru aceasta firma nu are obligatia sa te notifice pentru ca tu stii exact cat datorezi confrom contractului. ea poate sa te actionezi direct in judecata si sa iti ceara si dobanzile
Compania respectiva va poate transmite fara probleme o astfel de notificare. Dumneavoastra ar trebui sa verificati daca intr-adevar suma solicitata este sau nu datorata si sa ii contactati pentru solutionarea problemei.
nu am avut nici o datorie la ei si contractul a incetat acum un an, bineinteles nu au vrut sa il inchida venind cu o gramada de oferte,dar le-am refuzat. Multumesc
Contractul cu firma respectiva este inca in derulare?
Daca da, uitati-va pe ultimele facturi si vedeti ce sold precedent aveti. Daca soldul precedent este 0, atunci clar este o eroare a lor.
Oricum solicitati-le un detaliu al datoriei.
contractul cu firma a expirat cam de un an