avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit de la banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit de la banca

Buna....in anul 2008 am luat de la o banca 35000ron linie de credit si 20000 ron credit prin firma mea de atunci. Am folosit un an,am platit toate dobanzile,etc,dupa care am mai prelungit pentru 6 luni....dar intre timp am pierdut toti banii ( m-i sa furat ) din pacate de doua ori mai mult decat suma asta si incetul cu incetul am mers spre faliment.
Acum firma intra in insolventa.
Banca a dat firma in judecata pentru 83000 ron ( din 55000 s-a marit suma intre timp !! ),eu sunt administratorul firmei ( unic ) si nu cred ca vreodata o sa am atatia bani sa dau inapoi.
Credtele am luat fara garantii,numai pe bilant in 2008,eu nu am nimic pe numele meu.
Va rog sa-mi spuneti:care ar putea fi cea mai grea decizie judecatoreasca in acest caz??
Cel mai recent răspuns: peter_pp , utilizator 20:58, 5 Februarie 2012
sa va oblige la plata sumei respective... va sugerez sa solicitati dvs intrarea in insolventa daca nu vreti sa raspundeti penal pentru bancruta frauduloasa
avocatPetre,

Nu cred ca poate raspunde penal ....
Ultima modificare: Vineri, 3 Februarie 2012
gi-jane2, moderator
andymaurul,

in conditiile in care nu cere administratorul intrarea in insolventa, sa stii ca raspunde penal daca lichidatorul arata ca din vina acestuia creditorul nu isi poate recupera creanta
Ultima modificare: Vineri, 3 Februarie 2012
gi-jane2, moderator
Probe????''...daca lichidatorul arata ca din vina acestuia creditorul nu isi poate recupera creanta''
Daca.....

Ultima modificare: Joi, 2 Februarie 2012
andymaurul, utilizator
buna....ce inseamna a raspunde penal mai exact???
asta ma intereseaza defapt.....nu am nimic pe numele meu.nu am carnet de munca nicaieri.....ce pot pati in cel mai rau caz???mersi si respect


da....si unde sa solicit intrarea in insolventa??? la tribunal sau la finante???
Pt ca deja am primit citatia de 2 zile si termenul este pe 9 martie
Ultima modificare: Vineri, 3 Februarie 2012
peter_pp, utilizator

Alte discuții în legătură

Declaratie de creanta depusa dupa termenul limita igna_florin igna_florin daca am depus o declaratie de creanta dupa trecerea termenului limita pentru depunerea cererilor de admitere a creantelor asupra averii debitoarei, ce pot ... (vezi toată discuția)
Bancruta frauduloasa amitza amitza are cineva idee daca subiectul activ de la bancruta frauduloasa este cumva calificat sau poate fi orice persoana care, spre exemplu instraineaza din bunurile ... (vezi toată discuția)
Urgent incidenta bancara, poprire pe cont, datorii catre stat, banca si furnizori mift mift Societate comerciala intrata in incidenta bancara de cecuri, poprire pe cont si o datorie catre banca de 430.000 ron, imposibilitate de plata catre furnizori ... (vezi toată discuția)