avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctaj suplimentar pentru grupa a II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctaj suplimentar pentru grupa a II-a de munca

Buna seara!
In urma cu un an informatiile obtinute de la Dvs mi-au fost folositoare, in sensul ca am primit un punctaj suplimentar pentru grupa de munca, retroactiv incepand cu 01/01/2011( Eu am iesit la pensie in 2001).
Acum va rog sa-mi spuneti sotul meu, care a iesit la pensie in 01/03/2009 si care a avut 4,5 ani in grupa II ( Pentru care a primit la pensionare, o suma mica), nu are dreptul, conform legii 263/2010, la un punctaj suplimentar pentru grupa de munca, incepand cu 01/01/2012 ?
Va multumesc anticipat, pentru raspunsul avizat, pe care-l voi primi!
Cel mai recent răspuns: inaudroiu , utilizator 21:04, 3 Februarie 2012
A primit toata majorarea la pensionare.La punctul (G)din decizie apare O.U.G.209/2008.
Va multumesc! Intradevar la pct. G apare un punctaj suplimentar conf. OUG 209/2008.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa i de munca nicu55 nicu55 Buna ziua ,va rog sa-mi spune-ti si mie daca sunt pensionat limita de varsta Gr.1,beneficiez de marirea pe care a anuntat-o Guvernul ca se aplica incepand cu ... (vezi toată discuția)
Majorarea cu 25% a punctajului suplimentar pentru perioada lucrata in conditii deosebite matei_crisan matei_crisan Sunt pensionar de la 01.11.2009 si in perioada 01.04.2001-01.03.2007 mi-am desfasurat activitatea in conditii deosebite. As dori sa stiu daca si din ce data ar ... (vezi toată discuția)
Oug nr. 209/2008 iancutuila iancutuila doresc sa stiu cand se va pune in aplicare OUG 209/2008 cu mentiunea ca am lucrat in grupa II de munca aproximativ 30 de ani de unde rezulta un spor de 7.3 ani ... (vezi toată discuția)