avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasaport minor sub 14 ani
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasaport minor sub 14 ani

Buna ziua
Am un copil minor sub 14 ani , sunt divortata , iar prin hot.jud.copilul mi-a fost incredintat mie . Cu tatal copilului sunt in relatii foarte proaste neexistand posibilitatea unui dialog decent.
Vreau sa stiu daca minorului ii pot face pasaport si pot iesi din tara fara acordul tatalui.
Cel mai recent răspuns: Laura Ciobeica , moderator 13:07, 5 Februarie 2012
Putet iesi din tara , daca minorului este titular al unui document de calatorie individual fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca dvs. veti face dovada faptului ca minorul v-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila.
Minorul mi-a fost incredintat in urma divortului iar hot. a ramas irevocabila . Nu are pasaport acum vreau sa-i fac.
Va multumesc mult
o zi buna
Ce documente imi trebuiesc pentru eliberearea pasaportului pt.minor?
Gasiti mai jos lista cu documentele necesare pentru pasaport. Cererea si poza se vor face la Biroul Pasapoarte:
[ link extern ]
L.C.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoaterea minorului din tara dupa divort a-cristina a-cristina buna seara!am un baietel de 11 ani care in urma divortului mi a fost incredintat spre crestere si ingrijire ,tatal are drept de vizitare.intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Plecarea peste granite fara acordul meu. dan_leu35 dan_leu35 Buna seara!daca copilul a fost incredintat catre mama prin hotarire judecatoreasca si mie m-i sa incuvintat un program de vizitarea copilului meu de 2 ori pe ... (vezi toată discuția)
Plecare din romania cu un minor tsimona tsimona BUNA,CINE MA POATE AJUTA SA IMI SPUNA,,,AM DIVORTAT SI AM O FETITA DE 2ANI MIA FOST INCREDINTATA MIE DEFINITIV..EU AS DORI SA PLEC IN ITALIA CU FETITA SI ... (vezi toată discuția)