Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasaport minor sub 14 ani
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasaport minor sub 14 ani

Buna ziua
Am un copil minor sub 14 ani , sunt divortata , iar prin hot.jud.copilul mi-a fost incredintat mie . Cu tatal copilului sunt in relatii foarte proaste neexistand posibilitatea unui dialog decent.
Vreau sa stiu daca minorului ii pot face pasaport si pot iesi din tara fara acordul tatalui.
Putet iesi din tara , daca minorului este titular al unui document de calatorie individual fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca dvs. veti face dovada faptului ca minorul v-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila.
Minorul mi-a fost incredintat in urma divortului iar hot. a ramas irevocabila . Nu are pasaport acum vreau sa-i fac.
Va multumesc mult
o zi buna
Ce documente imi trebuiesc pentru eliberearea pasaportului pt.minor?
Gasiti mai jos lista cu documentele necesare pentru pasaport. Cererea si poza se vor face la Biroul Pasapoarte:
[ link extern ]
L.C.