Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... parcelare teren
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

parcelare teren

Buna ziua

In urma cu cativa ani am cumparat o parte dintr-un teren fara ca acesta sa fi fost intabulat. In acest moment exista 5 mostenitori ai terenului respectiv, iar o parte din ei sunt greu de gasit. As dori sa fac o parcelare sau dezlipire si nu stiu cum sa procedez.
Cine poate cere parcelarea? In ce conditii? Toti cei 5 trebuie sa fie de acord cu parcelarea?

Va multumesc anticipat
Daca ai achizitionat teren de la un mostenitor , fara acordul celorlalati, atunci nu esti inca proprietarul terenului, mostenitorii sunt proprietari pana la partaj. In situatia ta in functie de cum partea de teren achizionata va fi atribuita in lotul mostenitorului care ti-a vandiut contractul prin care ai cumparat poate fi sau nu valabil.