Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratie 392 B
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratie 392 B

DACA NU SUNT PLATITOR TVA ,SUNT OBLIGAT SA DEPUN DECLARATIA 392.
da, este vorba de declaratia 392B
VA ROG FRUMOS SA_MI SPUNETI, CUM SE COMPLETEAZA DECLARATIA 392B,pt.II ?VA MULTUMESC.

2B
Da, trebuie depusa declaratia 392b. Problema este ca nu spune nimeni cum se completeaza rubricile. Eu sunt un pfa cu venit real si n-am jurnal de vanzari si cumparari, ci doar un jurnal de incasari si plati. La achizitii calculez toate platile efectuate (si amortizari, salarii, asigurari, comisioane bancare, etc) sau numai cheltuielile cu materiale, obiecte de inventar si mijloace fixe?
Sunt pfa-uri care o duc atat de prost incat nu-si pot permite sa plateasca un contabil pentru aceste lucruri. Eu sunt unul dintre ei. Va multumesc.
Explicatii pentru completarea declaratiei 392B gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Desi nu este obligatoriu Jurnalul de vanzari si cumparari pentru PFA,II, pentru a putea completa aceasta declaratie trebuie se avem aceasta evidenta in jurnalul mentionat.
Model de jurnale gasiti aici:
[ link extern ]
Amenzi pentru nedepunerea declaratiilor 392A sau 392B:www.avocatnet.ro/content/art...
L.C.

Multumesc pentru linkuri, le studiasem pe toate inainte de a posta aici. Nu ma ajuta prea mult modelele de jurnale daca nu stiu ce anume reprezinta "achizitie". Repet: cheltuielile cu salariile, asigurarile, amortizarile se totalizeaza la achizitii? Sau numai materialele, obiectele de inventar si mijloacele fixe?