Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezmostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezmostenire

Buna ziua!
Din motive personale doresc sa-mi dezmostenesc copilul din averea personala.
Am auzit ca legislatia romana nu permite acest lucru.Este adevarat,sau nu?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Nu este prevazut in legislatia romana.Daca sunteti unicul propietar,puteti instraina propietatea dvs.prin contract de vanzare cumparare unei terte persoane cu clauza de habitatie viagera.Este acelasi lucru.
andymaurul, utilizator
este adevarat, dar depinde in mare parte de ce intelegeti prin dezmostenire. Copilul dvs este mostenitor rezervatar in ceea ce va priveste, asa ca nu il puteti indeparta complet de la mostenire. Chiar impotriva vointei dvs acesta va mosteni, in functie de ceilalti mostentitori cu care vine in concurs, o cota mai mica sau mai mare. Singura modalitate ca acesta sa nu mosteneasca nimic (exceptand nedemnitatea) este ca nimic sa ramana de mostenit, adica sa instrainati in timpul vietii bunurile, prin acte oneroase.
Deci prin vanzare cumparare.
sau intretinere, renta viagera, poate chiar si donatie in liimitele sarcinilor.
Donatia poate fi atacata....mai usor decat un contract de vanzare cumparare.
andymaurul, utilizator