Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa - atragerea raspunderii administratorului
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa - atragerea raspunderii administratorului

O societate comerciala in insolventa la care lichidatorul a solicitat atragerea raspunderii administratorilor, dupa inchiderea procedurii acesta mai are calitate procesuala?
da, mai are calitate procesuala deoarece tot el va imparti banii recuperati de la administrator si ii va imparti creditorilor conform tabelului.
As dori sa rectific raspunsul colegului nostru in sensul in care cel ce " imparte banii" este executorul judecatoresc . Lichidatorul judiciar este descarcat de sarcini la inchiderea procedurii, el doar comunica executorului tabelul de creante in situatia in care dupa inchiderea procedurii creditorii initiaza executarea silita.
petrisor65, utilizator
IOANA MIOARA a scris:

O societate comerciala in insolventa la care lichidatorul a solicitat atragerea raspunderii administratorilor, dupa inchiderea procedurii acesta mai are calitate procesuala?

DA are calitate procesuala activa
si daca nu se ajunge la executarea silita,mcine imparte banii? :)
matahachiro a scris:

si daca nu se ajunge la executarea silita,mcine imparte banii? :)

in ipoteza prezentata persoana vinovata va platii fiecarui creditor partea conform tabelului definitiv - in nici un caz lichidatorul