Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Constrangere ilegala/imorala a Ordinului Arhitectilor ...
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Constrangere ilegala/imorala a Ordinului Arhitectilor din Romania - cotizatia

Buna ziua!
Am apelat la dvs. pentru a cere parerea unui specialist, a unor persoane a caror profesie este cea de a apara libertatile si drepturile celorlalti legat de o problema de ordin profesional care personal mi se pare atat ilegala (sau ar trebui sa fie) cat si imorala.
Sunt de profesie arhitect, membru OAR de cativa ani si am castigat dreptul de semnatura ca arhitect, evident in urma unui examen.
Ceea ce mi se pare mie imoral este faptul ca cei care sunt membri OAR si detin drept de semnatura(dar nu numai) sunt constransi prin regulamentul votat de Ordinul Arhitectilor sa plateasca aceasta cotizatie pentru a se folosi de dreptul castigat de ei prin 6 ani de studiu, 2 ani de stagiatura si un examen pentru obtinerea stampilei si dreptului de semnatura.Cum? Da, un drept ce mi se pare fundamental, cel de munca, drept castigat, nu "inchiriat" de la OAR, este obiectul unor limitari.Mi se pare absurd sa platesc 720 RON anual pentru a ma folosi de dreptul meu. Intr-o cariera rezonabila de 30 de ani, suma se ridica la peste 5000, aproape 6000 de euro.6000 euro???Pentru ce?Muncesc o viata ca sa fac cadou OAR-ului o masina? Privind lucrurile in perspectiva, in decursul a 30 de ani, sumele incasate de catre OAR se ridica la multe zeci de milioane de euro, o suma ce mi se pare cu mult peste necesarul functionarii Ordinului ca asociatie profesionala.Mult mai absurd mi se pare faptul ca in cazul suspendarii dreptului la cererea posesorului( poate nu am bani de dat aiurea de exemplu..) tot exista obligatia platii unei taxe de 360 RON anual.Wow! Traim intr-o tara democratica?Taxele impuse de OAR pentru anul 2012 pot fi consultate aici [ link extern ] /
Aceasta taxa a fost introdusa in anul 2005. Regret ca dreptul de a profesa liber si pe deplin meseria pe care mi-am ales-o este ingradit de catre o gasca ale carei
interese sunt cele de a sifona sume considerabile de la colegii lor sub masca arhitecturii si a artei.Facand un calcul simplu reiese ca anual numai din Bucuresti, de la cei 2660 de arhitecti cu drept de semnatura (datele oferite de OAR [ link extern ] ?
Sunt de asemenea si specialist atestat R.U.R. (Registrul Urbanistilor din Romania) insa nimeni de la RUR nu imi intoarce mana la spate obligandu-ma sa platesc o taxa pentru a ma folosi de stampila obtinuta de la ei.Am platit o taxa de inscriere si de stampila( e normal...nu sunt obligati sa plateasca din buzunarul lor) dar atat si nimic mai mult.Poate pentru ca RUR da dovada de mai mult bun simt si recunoaste ca dreptul de semnatura ca specialist atestat de ei este un drept castigat si nu "inchiriat".
Cei de la OAR spun in schimb ca ofera asigurare profesionala in valoare de 8000E/arhitect in valoarea taxei de membru.Poate nu doresc sa-mi ofere ei aceasta asigurare. Daca doresc sa am aceasta asigurare profesionala mi se pare normal sa am eu libertatea de a-mi alege un asigurator privat.Deci, inca o ingradire a libertatii de alegere.
Pot sa inteleg ca este nevoie de o finantare a Ordinului, lucru care mi se pare normal, insa aceasta se poate face si altfel nu printr-o metoda demna de niste raketi ucraineni care iti distrug afacerea daca nu le platesti taxa de protectie.Macar raketii sunt sinceri si recunosc ceea ce fac, nu se ascund sub masca unei organizatii care iti apara interesele sau interesele arhitecturii. Poate exista o taxa de membru mult sub nivelul actual dar fara sa aiba legatura cu dreptul de a exercita profesia.Ma intreb cum este privita o astfel de constrangere profesionala la nivelul Uniunii Europene.
Doresc sa aflu legalitatea sau moralitatea acestui demers pe care doresc sa-l initiez.Aceasta este doar o prima faza, insa doresc sa trezesc la realitate cat mai multi colegi arhitecti, stiu ca multi sunt nemultumiti de taxa aceasta, insa nimeni nu face nimic.Poate daca vom fi mai multi vom reusi sa schimbam ceva si sa aducem lucrurile in limitele normalului.
Imi cer scuze pentru lungimea mesajului dar am vrut sa ofer mai multe informatii.
Va multumesc anticipat pentru opinii.
Fawkes, utilizator
dvs faceti o confuzie - taxele respective nu sunt impuse de nimeni, ele sunt VOTATE de catre membrii asociatiei cu majoritatea prevazuta de statut. Acelasi sistem il au toate asociatiile profesionale - avocati, notari, arhitecti, etc.
daca membrii asociatiei nu sunt de acord cu aceste taxe, le pot schimba liber, prin vot, in Adunarea Generala (sau echivalentul sau organizatoric).
Ca in orice democratie, minoritatea se supune majoritatii care a votat aceste taxe. Puteti sa le schimbati incercind sa cistigati de partea dvs majoritatea membrilor asociatiei si votind in acest sens.
Imi pare rau dar confuzia nu este din partea mea.Taxele sunt impuse inclusiv constrangerea platii acestor taxe cu penalizarea suspendarii dreptului de semnatura prin Legea Arhitectilor (Legea 184/2001).Va garantez ca majoritatea arhitectilor din Romania nu participa la aceasta Adunare Generala de care vorbiti si ca hotararile sunt luate de un grup de interese din cadrul Ordinului Arhitectilor. Daca o lege exista nu inseamna ca este si morala, iar faptul ca exista alte asociatii profesionale ce impun taxe mi se pare irelevant.Nu cred ca poate constitui o justificare o afirmatie de genul "pai si ceilalti fac la fel".
Am incercat sa discut despre aceasta taxa la sediul OAR dar mi s-a spus doar o poveste frumoasa despre asigurarea profesionala si despre protejarea arhitecturii.Nu mi-a spus nimeni care este suma totala ce se aduna si in ce buzunare intra aceasta si nici de ce sunt eu obligat sa umplu alte buzunare. Puteti sa-mi spuneti daca dreptul de a profesa al unui avocat sau doctor despre care vorbiti este ingradit de plata unei taxe?Ati vazut vreun ziarist de exemplu care sa nu poata semna articole pentru ca nu cotizeaza la cine stie ce organizatie?Exista o astfel de constrangere prin lege si pentru alte meserii?Vi se pare normal?
da, avocatii care nu isi platesc taxele catre Uniune sau Barou sunt suspendati si nu pot profesa. Iar taxele se stabilesc de Barou iar folosirea lor este supusa verificarii cenzorilor.Adunarea Generala voteaza anual aceste rapoarte de activitate.
Nici la avocati nu participa toata lumea si nici nu sunt interesati multi de chestiile acestea. personal, nu m-a interesat niciodata cum se cheltuie banii. gresit din partea mea dar am lucruri mai interesante in viata de facut decit sa migalesc rapoartele cenzorilor :)
Vi se pare de asemenea normal si faptul ca suspendarea la cerere a semnaturii, poate tocmai pentru a evita o cheltuiala inutila nu elimina taxa respectiva decat partial?Si chiar si in cazul acesta platesc la fel de mult ca un conductor arhitect ce foloseste dreptul de semnatura?Iar in cazul suspendarii din cauza neplatii taxei, daca se doreste reluarea dreptului de semnatura aceasta are loc doar dupa plata din urma a cotizatiilor restante plus o penalizare.Pentru un tanar arhitect ce doreste infiintarea unui birou, taxa aceasta se simte in conditiile in care pe langa cheltuielile de functionare mai apar si alte cheltuieli specifice meseriei, licente software ce pot ajunge si la mii de euro si altele.Probabil ca trebuie sa ma consolez cu cele 4 reviste/an primite de la OAR ce contin 3-4 pagini cu tot cu copertile(exagerez sunt vreo 15 pagini). In fine, mie nu mi se pare normal deloc ce se intampla, iar acest lucru se poate schimba doar daca oamenii nu isi mai pleaca asa usor capul in fata intereselor unui grup mic...chiar daca asta implica ceva mai "lipsit de importanta" ...asa ca migalitul rapoartelor cenzorilor :)
Poate am sperat prea mult cautand un raspuns util aici, oricum multumesc pentru pareri.Am vrut doar sa aflu o parere legata de moralitatea acestor taxe sau mai bine spus a constrangerilor ce rezulta din neplata lor.
Vreau sa clarific ceva.Mi se pare normala existenta unei organizatii care sa reglementeze functionarea in cadrul acestei meserii cu atat mai mult cu cat in Romania se fac multe abuzuri in constructii si se face prea putin pentru protejarea patrimoniului.O taxa de membru de maxim 200 ron pe an mi se pare suficienta, Ordinul Arhitectilor incasand bani si din alte surse cum ar fi taxa ce se plateste la fiecare proiect sau diverse alte surse, donatii, etc. Problema pe care o ridic legata de constrangerea practicii profesiei este valabila indiferent ca este vorba de arhitecti, avocati, medici, etc.
Fawkes, utilizator
Moralitatea este dupa cum crede si o aplica fiecare. Asa ca ceea ce unii numesc lege imorala, altii o numesc lege morala sau sunt neutri. Cu privire la moralitate nu putem avea consens, deoarece orice idee de filosofie moral-politica se poate sustine, cu conditia sa fie bine argumentata. De aceea a invoca imoralitatea legii este un argument de rasu'-plansu', cel putin in ce priveste instanta de judecata. In ce priveste legea, lucrurile sunt clare: la art. cutare, alineatul cutare legea spune ca arhitectii au drept de semnatura doar daca isi platesc cotizatia la Ordinul Arhitectilor. In privinta a ce spune legea in privinta asta exista consens, in sensul ca toti juristii recunosc ca asa spune legea, parlamentul care a promulgat-o este suveran si reprezinta vointa poporului, prevederea nu este neconstitutionala, nu incalca drepturile omului prevazute de acordurile internationale la care Romania este parte, etc. Asa ca sansele de a anula printr-un proces o astfel de prevedere sunt zero.