Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nu locuiesc in Romania, pot beneficia de indemnizatie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nu locuiesc in Romania, pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului?

Sotia mea se alfa in urmatoarea situatie:
- a lucrat pana in decembrie 2011, moment in care si-a depus demisia.
- din acel moment noi ne-am schimbat resedinta in Italia - am depus actele pentru rezidenta in Milano pe 31.01.2012.

In cazul in care ramane insarcinata, poate beneficia de indemnizatia de crestere copil, chiar daca noi nu mai locuim in Romania ?

Multumesc
In primul rand trebuie sa fi realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit.
In al doilea rand iata ce prevede OUG 111/2010 referitor la cei ce au dreptul sa primeasca indemnizatia
Art. 12 Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.
Depinde de statutul dvs. la momentul nasterii si de faptul ca doamna a lucrat sau nu 12 luni inainte de nastere
Ea a lucrat din august 2009 (cand a terminat concediul pentru primul copil) pana in decembrie 2011 cand am plecat din tara.
Are domiciliul in Romania, desi noi locuim in Italia
In mod clar nu va locui in Romania la momentul nasterii.

Iar am platit taxe la stat degeaba ? :)

Oare nu am putea sa optam sa nu mai platim taxe la stat si sa ne ingrijim singuri ? :) as prefera asa decat sa stiu ca am platit si nu beneficiez de nimic...
daca am inteles eu bine, a fost in concediu pt cresterea copilului pana in luna august 2011, apoi a lucrat pana in luna decembrie 2011....si pe urma? a avut continuitate in munca? in tara/ in afara?
a fost in concediu pana in august 2009. a lucrat 2 ani si vreo cateva luni.
dupa decembrie 2011 nu a mai lucrat, deci momentan nu lucreaza.
serbanica, utilizator
In afara discutiei dar la obiect: in cazul in care dorim sa avem un copil TREBUIE sa realizam timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit, altfel nu beneficiem de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului.