Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

cum se calculeaza indemnizatia crestere copil, se ia in calcul venitul brut sau venitul net, cat se da 75% sau 85%?
OUG nr.111/2010 prevede:
pentru CCC cu o durata de 1 an : Indemnizaţia lunară se stabileşte în cuantum de 75% din
media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi
nici mai mare de 6,8 ISR.

pentru CCC cu duraa de 2 ani : Indemnizaţia lunară se stabileşte în cuantum de 75% din
media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi
nici mai mare de 2,4 ISR

ISR = indicatorul social de referinta ... are in prezent o valoare de 500 lei.