avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cartea tehnica a blocului
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cartea tehnica a blocului

Buna ziua,locuiesc intr-un bloc nou construit in 2010.Am cerut cartea tehnica dezvoltatorului care ne-a vandut,dar acesta refuza sa ne-o dea,spune ca, conform legii el a predat-o catre Asociatia de proprietari.Acestia spun ca nu au primit-o de la ei.Cum trebuie sa actionez pentru a intra in posesia ei?

Va multumuesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:15, 17 Februarie 2012
1-Solicitati de la primarie documentatia care a stat la baza obtinerii autorizatiei de construire. Practic toate documentele sunt prinse si in cartea tehnica si astfel nu veti mai avea nevoie de ea!
In vederea obtinerii autorizatiei de construire, solicitantul trebuie sa depuna doua dosare (unul cu acte in original si unul cu acte in copie) care trebuie sa cuprinda urmatoarele documente:
a) cerere pentru emiterea autorizatiei de construire, inclusiv anexa (se utlizeaza formularul model F9, obtinut contra cost, de la emitent), completata cu elementele de identificare si datele tehnice conform P.A.C;
b) actul doveditor al titlului asupra imobilului, care sa-i confere solicitantului dreptul de executie a lucrarilor de constructii (in copie legalizata);
c) certificatul de urbanism;
d) proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire- P.A.C., intocmit conform Legii nr.50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, inclusiv referatele de verificare si, dupa caz referatul de expertiza tehnica-semnate si stampilate in original;
e) fisele tehnice pentru obtinerea avizelor cerute prin certificatul de urbanism, necesare emiterii acordului unic precum si, dupa caz, documentatiile tehnice necesare emiterii avizelor si acordurilor care sunt in competenta de obtinere a emitentului ;
f) avizele si acordurile obtinute de solicitant, altele decat cele din competenta de obtinere a emitentului, stabilite prin certificatul de urbanism;
g) declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca imobilul nu face obiectul unui litigiu aflat pe rolul unei instante judecatoresti; h) documentul de plata a taxei de emitere a autorizatiei de construire;
i) documentele de plata a taxelor legale pentru avizele si acordurile necesare emiterii, comunicate odata cu certificatul de urbanism (in copie);
2-Sesizati oficial si ISC despre refuzul dezvoltatorului de a pune la dispozitie cartea constructiei.Indiferent de situatie,ISC detine obligatia legala sa emita raspuns in termen de 30 de zile


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carte tehnica imobil popescu2 popescu2 Se da bloc construit in 2007. Asociatie proprietari infiintata 2008. Constructorul nu preda cartea tehnica presedintelui asociatiei. Reclamatii ISC fara ... (vezi toată discuția)
Obtinele autorizatie de extindere casa marian_eugen marian_eugen Buna seara,m-am apucat si eu sa construiesc inca doua camere,o baie si un hol in prelungirea casei existente cu modificarea acoperisului casei existente si nu ... (vezi toată discuția)
Lege pt eliberarea autorizatie de constructie ektcib ektcib am depus documentatia pt eliberarea unei autorizatii de constructii pt o conducta de gaze naturale. precizez ca au trecut 45 de zile si inca nu am primit ... (vezi toată discuția)