Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de crestere copil si CIM pe perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de crestere copil si CIM pe perioada determinata

Buna ziua,
Va rog sa imi raspundeti la o intrebare. Incepand cu 01.03.2011 sunt angajata pe post de secretar pe perioada determinata in invatamant pana pe data de 31.08.2013.Nu inlocuiesc un titular , postul este blocat in urma plecarii persoanei care a fost inaintea mea.Sunt insarcinata si as dori sa imi spuneti daca in septembrie, cand intru in prenatal, postul meu poate fi suspendat astfel incat sa imi pot relua activitatea dupa 2 ani sau CIM va inceta la 31.08.2013(data incetarii CIM).
Daca in perioada sarcinii postul va fi deblocat eu pot participa la concurs?
Va multumesc.
Daca intrati in concediu de maternitate sau in CCC, c.i.m. va fi suspendat pana la terminarea CCC.

Daca perioada CCC depaseste data de 31.08.2013, atunci c.i.m. va inceta de drept in conditiile in care nu se decide prelungirea duratei acestuia.