Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acces ansamblu rezidential
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acces ansamblu rezidential

Am cumparat un apartament+parcare intr-un ansablu rezidential la care accesul (auto si pietonal) se face printr-un drum privat (al constructorului ansamblului). Mentionez ca in contractul de vanzare-cumparare nu se face deloc referire la accesul pe drumul din acest ansamblu. Intrebarea mea este daca constructorul nu avea obligatia la vanzarea imobilelor sa dea si cota parte din drum proprietarilor imobilelor sau macar sa dea drept de servitute pe drumurile din interiorul ansamblului? Are dreptul constructorul sa interzica accesul pe acest drum privat, caz in care nu am avea cum sa ajungem la imobilele achizitionate de la acesta?
alessyo49 a scris:

Am cumparat un apartament+parcare intr-un ansablu rezidential la care accesul (auto si pietonal) se face printr-un drum privat (al constructorului ansamblului). Mentionez ca in contractul de vanzare-cumparare nu se face deloc referire la accesul pe drumul din acest ansamblu. Intrebarea mea este daca constructorul nu avea obligatia la vanzarea imobilelor sa dea si cota parte din drum proprietarilor imobilelor sau macar sa dea drept de servitute pe drumurile din interiorul ansamblului? Are dreptul constructorul sa interzica accesul pe acest drum privat, caz in care nu am avea cum sa ajungem la imobilele achizitionate de la acesta?

Buna ziua. Si eu sunt intr-o situatie asemanatore. In actele mele spune ca ma invecinez cu drum, dar nu specifica faptul ca este privat. Iar acum dupa 6-7 luni mi-a solicitat sa platesc 3mii euro ptr cota parte din drum.
Un raspuns pertinent ar fi binevenit. MERSI !
da, utilizati abuziv calea de acces sau sunteti tolerat..
ca si solutie apreciez ca impreuna cu alti vecini aflati in situatia dvs sa va constituiti o servitute de trecere
Deoarece nu aţi cumpărat şi cota parte din drumul de acces sunteţi obligat să solicitaţi drum de servitute iar proprietarul acestei fâşii de teren este obligat să vi-l dea. Dar, acest drum nu va fi gratuit. Să înţeleg că proprietarul vă solicită o sumă care vi se pare mare( şi mie la fel)-în acest caz, împreună cu ceilalţi beneficiari ai acestui drum, îl puteţi da în judecată şi solicita drum de servitute şi instanţa să dispună plata pentru acest drum.Proprietzarul lui va spune o sumă, cu care nu sunteţi de acord iar instanţa va socoti, în funcţie de valoarea , nu a terenului ci a utilizării drumului, cât va trebui să plătiţi(se va face şi o expertiză)
liamic43 a scris:

Deoarece nu aţi cumpărat şi cota parte din drumul de acces sunteţi obligat să solicitaţi drum de servitute iar proprietarul acestei fâşii de teren este obligat să vi-l dea. Dar, acest drum nu va fi gratuit. Să înţeleg că proprietarul vă solicită o sumă care vi se pare mare( şi mie la fel)-în acest caz, împreună cu ceilalţi beneficiari ai acestui drum, îl puteţi da în judecată şi solicita drum de servitute şi instanţa să dispună plata pentru acest drum.Proprietzarul lui va spune o sumă, cu care nu sunteţi de acord iar instanţa va socoti, în funcţie de valoarea , nu a terenului ci a utilizării drumului, cât va trebui să plătiţi(se va face şi o expertiză)

Mersi de raspuns. Am omis sa specific urmatorul fapt: acel drum de acces il folosesc 20 de familii. Din acestea, 8 au trecut in actul de vanzare si cota parte din acest drum, 6 au la fel ca mine deci nu au trecut acest lucru iar de restul nu stiu. Dand la o parte faptul ca nu stiu de ce unora le-a facut act si altora nu (greseala este si a noastra) , unul din vecini (care are act pe drumul de servitute) mi-a spus ca este de acord sa ma folosesc de partea lui de drum ca sa ajung la mine si sa nu-i dau bani celui care mi-a vandut si care a procedat neloial doar ca mai tarziu sa ne mai ceara bani. Este de acord chiar sa faca act notarial fara alte pretentii decat acelea de a plati eu actele.
Si inca o intrebare: ce ar putea face respectivul (vanzatorul) cu celelalte parti de drum de servitute daca ramane cu ele, intrucat el nici macar nu are locuinta cu acces la acest drum?
Mersi.
Din cate am inteles de la un notar, se pare ca orice imobil care se tranzactioneaza si are acces direct la un drum privat, va primi obligatoriu fie drept de servitute, fie cota parte din drum, altfel nu se poate tranzactiona. Totusi rugam o persoana avizata sa ne raspunda nelamuririlor, si anume: cel care vinde un imobil este obligat sa asigure si dreptul de servitute sau nu?