Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate sa fie trecuti pe un act de vanzare cumparare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate sa fie trecuti pe un act de vanzare cumparare doi proprietari???

Unchiul meu doreste sa-si vanda apartamentul (tin se mentionez ca parintii dansului nu mai traiesc, nu a fost casatorit niciodata, in concluzie nu are nici un mostenitor, insa mai are doi frati mai mari in varsta de 73 ani - 80 ani, dupa vanzarea apartamentului doreste sa faca actele in care sa apara doi proprietari, in speta dansul si eu ca nepoata. Intrebarea mea este: se pot face actele de vanzare cumparare in care sa fim trecuti amandoi ca proprietari ? daca da.......... mai trebuie sa fie trecuta si o clauza ? in care sa se stipuleze: daca va muri unul din proprietari celuilat sa-i ramana apartamentul? sau nu mai este necesar. Multumesc anticipat!
daniela_calin123, utilizator
daca dansul este singurul propeitar al apartamentului si nu impreuna cu fratii, sa va faca vanzare cumparare cu uzufruct viager. Adica dvs va transmite nuda proprietate si dansul retyine uzufructul, care se va sterge la decesul dansului dvs devenind propriatra pe deplin.
Poate să vă vândă o cotă-parte de 1/2 din apartament, urmând ca în urma vânzării să aveţi calitatea de coproprietari.

La decesul unchiului, în lipsă de descendenţi, vor veni la moştenirea lui cei doi fraţi, în calitate de moştenitori legali.

Dumneavoastră aţi spus că sunteţi "nepoată" - nu e clar - nepoată de frate, adică sunteţi fiica unuia dinte cei doi fraţi ?
Fara un cadastru pentru acea jumatate de apartament, nu puteti instraina cota de 1/2 pe motivul ca nu se poate delimita exact proprietatea care va fi vanduta.