Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale pfa si srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

pfa si srl

care ar fi modelul de contract adecvat intre un pfa si srl, in cazul in care aceeasi persoana este si pfa si administrator unic in srl. ideea este ca pfa-ul este autorizat pentru un anumit tip de serviciu, in timp ce srl-ul nu. prin urmare pentru a putea factura acelasi serviciu si de catre srl, intre cele doua ar trebui sa existe un contract.multumesc anticipat pt raspuns.
Nu.
SRL-ul nu poate factura decat prestarea de activitati pentru care este autorizat.
Consider ca mai degraba aveti nevoie de o completare a obiectului de activitate a SRL-ului.
inteleg ce vreti sa-mi sugerati. nu est vb de codul caen, ambele entitati au acest caen, este vorba de o autorizatie (de la ISU) specifica tipului de serviciu prestat pe care pfa-ul a obtinut-o deja.
Eu as incerca o forma de asociere in participatie conform noului cod civil art. 1949-1954, iar reglementarea fiscala a acestui contract sa respecte prevederile din Codul fiscal art. 28 si art. 86 si Normele de aplicare a Codului fiscal( pct. 184-189). Cred ca este inutil sa va spun ca pentru intocmirea unui asemenea contract trebuie sa apelati la serviciile unui avocat. Succes!
va multumesc pentru sugestie. recunosc ca nu-mi sunt cunoscute articolele enumerate de dvs. in consecinta voi cerceta aceste articole.
o seara faina va doresc,