Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... contract de comodat sau declaratie de sediu?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

contract de comodat sau declaratie de sediu?

Buna ziua

Doresc sa infiintez o asociatie ONG. Unul dintre membrii fondatori pune la dispozitie apartamentul sau pentru sediul social.
In acest caz este nevoie de contract de comodat sau de o declaratie notariala privind punerea la dispozitie a sediului?

Va multumesc anticipat
incheiati un contract de comodat , in forma consensuala !
Succes
Pentru stabilirea sediului unei fundatii, modalitatea in care un membru fondator pune la dispozitia fundatiei spatiul , este contractul de comodat care imbraca forma actului sub semnatura privata . Daca doriti(fara a fi obligatoriu) acest contract poate fi atestat de avocat sau perfectat in forma autentica.
Stimata Doamna Avocat

Va multumesc pentru precizari si daca se poate mai dati-mi o lamurire. Ce inseamna "perfectat in forma autentica", semnat pur si simplu intre parti sau autentificat la notar?

"perfectat in forma autentica" = un drum inutil la notar pentru autentificare, plus niste bani dati fara rost.
Va sfatuiesc sa incheiati contractul sub semnatura privata.
Incheiati contractul de comodat in forma consensuala , solo consensu , fiind necesar si suficient acordul de vointa al celor doua parti contractante .
Nu este nevoie ca acesta sa fie autentificat la notar .
Succes !