Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... contract de comodat sau declaratie de sediu?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

contract de comodat sau declaratie de sediu?

Buna ziua

Doresc sa infiintez o asociatie ONG. Unul dintre membrii fondatori pune la dispozitie apartamentul sau pentru sediul social.
In acest caz este nevoie de contract de comodat sau de o declaratie notariala privind punerea la dispozitie a sediului?

Va multumesc anticipat
Doamna consilier multumesc ptr. precizarile despre forma consensuala, acum am inteles ca de fapt este o intelegere intre parti .
Dar ce se intampla daca una dintre parti se razgandeste si nu mai doreste derularea contractului. Cum se procedeaza pentru anulare?
Pentru sediul Asociatiei pe care vreau sa o infiintez , o sa folosesc o camera din locuinta parintilor mei. Am inteles ca nu e nevoie sa mergem la notar pentru asta si ca nu vor plati nimic pentru ca imi ofera spatiu.
Dar vreau sa stiu daca in contractul de comodat trebuie sa specific ca voi folosi doar o parte din locuinta(doar pentru sediu, si ca nu vom desfasura activitate aici) si ca restul va ramine locuinta (deci nu isi schimba destinatia).
Practic , obiectul contractului de comodat il constituie posedarea si folosinta unei camere .

Din punctul meu de vedere , e important sa specificati printr-o clauza contractuala unde va veti desfasura activitatea , si faptul ca o anumita parte din locuinta isi va pastra vechea destinatie.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Buna ziua,

Va rog mult as avea si o asa intrebare:

Pot incheia un contract de comodat de spatiu/apartament cu oricine care se face de acord? Un prieten de exemplu... Sau doar cu un membru asociat care-si pune la dispozitie apartamentul?
Adevarul e ca toti asociatii sunt straini si nimeni nu dispune de imobil-proprietate in Romania.

Multumesc mult!
niksonmd, utilizator