Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCMN 2011-2014 mai este in viguare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCMN 2011-2014 mai este in viguare?

In anul 2008 eram angajata si am intrat in CIC. Am solicitat firmei respective plata ajutorului de nastere, constand intr-un salariu mediu brut pe unitate, conform urmatoarelor prevederi legale: Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2007-2010.
In luna aceasta, februarie 2012, am nascut un alt copilas. Stiu ca exista aprobat si CCMUN 2011-2014 dar ... vreau sa stiu daca au mai aparut ceva modificari. La mine situatia este alta: nu mai sunt angajata si as dori sa solicite sotul meu acest ajutor de nastere la firma la care lucreaza.
In anul 2008 eram angajata si am intrat in CIC. Am solicitat firmei respective plata ajutorului de nastere, constand intr-un salariu mediu brut pe unitate, conform urmatoarelor prevederi legale: Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2007-2010.
In luna aceasta, februarie 2012, am nascut un alt copilas. Stiu ca exista aprobat si CCMUN 2011-2014 dar ... vreau sa stiu daca au mai aparut ceva modificari. La mine situatia este alta: nu mai sunt angajata si as dori sa solicite sotul meu acest ajutor de nastere la firma la care lucreaza. Va multumesc.
Nu mai exista nici un contract colectiv la nivel national.
De la 01.01.2011 nu mai exista Contract colectiv de munca incheiat la nivel national ... despre CCMN 201/2014 nu va pot spune ca acesta nu a mai fost inregistrat la Ministerul Muncii si rin urmare, nu-si produce efectele pentru care se vroia incheiat.

Acordarea ajutorului de nastere este posibila numai daca asa ceva este prevazut in CCM aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia ...